Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Музей Михайла Грушевського

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського знаходиться за адресою вул. Паньківська, 9, переглянути розташування можна на карті.

Сторінка музею – за посиланням.

Телефон для довідок – (044) 288 28 82.

Музей працює щодня крім понеділка з 10:00 до 17:00. За уточненням режиму роботи чи для отримання більш детальної інформації телефонуйте до музею. 

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського – філія Музею історії міста Києва – створений 1992 року. Після ремонту та реставрації меморіального будинку офіційно відкритий 9 листопада 2006 року. Відтоді Дім Грушевських відроджує свій статус правдивого національно-культурного осередку, набутий ним ще на початку ХХ ст..

Експозиція музею розгорнута у меморіальному будинку, який у липні 1908 року разом із садибою придбала родина Грушевських. У 1908–1909 роках на садибі був зведений шестиповерховий з мансардою прибутковий «фамільний дім», фасад якого оздобили в українському стилі за проектом відомого архітектора й художника В.Кричевського. У 1921 році його було повністю зруйновано. Залишився лише триповерховий будинок початку ХХ ст., який ще після спорудження прибуткового красеня назвали флігелем.

Саме ця меморіальна квартира Грушевського, де він мешкав у 1924-1931 роках, і відтворена в музеї. Для облаштування всіх кімнат квартири використано виключно меморіальні меблі та побутові речі Грушевських, колекцію яких вдалося зібрати завдяки співпраці з рідними вченого. Унікальним прикладом музейної реконструкції стало відтворення домашнього робочого кабінету історика, що вдалося зробити завдяки збереженій його фотофіксації, зробленій 1929 році. Окрім робочого кабінету Михайла Грушевського відтворено також вітальню, кімнату доньки та кухню.

Основа музею – його колекція – на сьогодні налічує близько 7 тис. предметів, серед них – меблі, побутові речі, особисті документи, рукописи, найповніше в Україні зібрання творів М.Грушевського і видань за його редакцією, комплекси відомих українських істориків, які співпрацювали з вченим, рідних, учнів, співробітників. Музейними раритетами є листи М. Грушевського, портрет доньки Катерини, роботи І.Труша, книги з бібліотеки історика з його штампами та дарчими відомих науковців. Унікальною є іконографічна збірка музею, вона включає 33 одиниці оригінальних фотодокументів самого Михайла Грушевського

Музей Михайла Грушевського є не тільки музейним закладом, але й центром грушевськознавства в Україні. Від 2002 року науковці співпрацюють з Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України над проектом видання творів історика у 50 томах.

Результатом багаторічних генеалогічних студій стало видання фундаментального, першого в Україні дослідження про батьківську та материнську родові гілки Михайла Грушевського «Я був їх старший син».

Особлива увага зосереджена також на дослідженні листування вченого – співробітниками музею впорядковані та видані два томи унікального епістолярію вченого. Науковці музею долучилися також до перевидання «Історії України-Руси» Михайла Грушевського англійською мовою, яке здійснює Канадський інститут українських студій.

Відроджуючи традиції Паньківської, 9 як важливого осередку національно-культурного життя Києва, музей став місцем проведення численних презентацій новітніх видань про Михайла Грушевського та з історії України. Музей Михайла Грушевського – активний учасник Всеукраїнських музейних фестивалів. Важливим напрямком роботи стала і виставкова діяльність.

 

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]