Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Музей видатних діячів української культури

Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького знаходиться за адресою вул. Саксаганського, 97, переглянути розташування можна на карті.

Сторінка музею – за посиланням.

Телефон для довідок – (044) 289 57 52.

Музей працює щодня з 10:00 до 17:00. За уточненням режиму роботи чи для отримання більш детальної інформації телефонуйте до музею.

Музей видатних діячів української культури створений у 1987 році в цьому районі міста, адже саме тут, наприкінці ХІХ – поч. ХХ ст. між вулицями Саксаганського та Жилянською спеціально оселилися поруч генії національної культури Леся Українка, Микола Лисенко, Панас Саксаганський, Михайло Старицький.

На території нинішньої музейної садиби бували, гостювали, вирішували українські справи найвідоміші культурні і громадські діячі – М. Коцюбинський, І. Франко, О. Маковей, В. Антонович та багато інших. Тут панувала атмосфера творчості, високого мистецтва, щирого товариства однодумців. «Українським Парнасом» називали тоді цей куточок Києва.

Меморіальні будинки, де мешкали родини митців, збереглися і є природними межами території Музею, якій надано статус охоронної зони. Відвідувачі Музею можуть побачити інтер’єри часів української інтелігенції кінця ХІХ – поч. ХХ ст. такими, якими ті були за часів їх видатних мешканців.

На сьогодні для відвідувачів відкрито чотири музейні експозиції:

Музей Лесі Українки

У будинку по вул. Маріїнсько-Благовіщенській, 97, нині вул. Саксаганського, на початку ХХ ст. мешкала родина Лариси Петрівни Косач-Квітки, згодом відомої як Леся Українка. Експозиція створена завдяки її молодшій сестрі Ізидорі Косач. В музеї зберігаються речі поетеси та її близьких, твори живопису і літератури, декоративні та художні вироби, предмети побуту тих часів.

Музей Миколи Лисенка

Експозиція музею видатного українського композитора, громадського та культурного діяча Миколи Віталійовича Лисенка працює з 1980р. Тут представлені унікальні експонати з творчого архіву композитора, меморіальні речі, подаровані нащадками митця, зокрема, його унікальна колекція музикальних інструментів.

В кімнатах збереглися автентичний паркет, ліпнина, кахляні груби. Саме тут М.В. Лисенко проживав з 1894р. аж до самої смерті, тут працював над операми «Тарас Бульба», «Енеїда», «Ноктюрн», останніми випусками «Музики до «Кобзаря».

.Музей Михайла Старицького

Експозиція музею видатного українського письменника, драматурга, театрального діяча складається з меморіальної квартири М.П. Старицького та тематичної частини «Продовження сімейних традицій». Точному відтворенню інтер’єрів помешкань послугували спогади онуки письменника Ірини Стешенко, яка передала музеєві численні сімейні реліквії – рідкісні книжки та періодичні видання з родинної бібліотеки, твори живопису, унікальну колекцію кераміки кінця ХІХ – поч. ХХ ст. В музеї також представлені оригінали рукописів та інші особисті речі письменника.

Музей Панаса Саксаганського

Експозиція музею Саксаганського має розміститися у меморіальному будинку № 96 по вул. Жилянській, де відомий актор і театральний діяч, представник славного роду Тобілевичів, мешкав з 1912 року до 1940 р.. Збереглися майже всі речі, що оточували корифея української сцени за життя, документи, епістолярна спадщина, фото, живописні полотна тощо. До побудови музею П. Саксаганського у виставковому залі музею М. Старицького діє постійна виставка, присвячена творчому й життєвому шляху майстра сценічного перевтілення.

Музей Івана Франка

Наприкінці 2016 року, з нагоди 160-річчя від дня народження І.Я. Франка, в Музеї видатних діячів української культури відкрито постійно діючу виставку, яка стала першим кроком до відкриття майбутнього музею. Експозицію буде розміщено у будинку № 93-б по вул. Саксаганського, після його капітального ремонту. Протягом життя Іван Франко підтримував дружні стосунки, був пов’язаний творчою співпрацею та громадською роботою з діячами, постаті яких репрезентовані в Музеї – родиною Косачів, М. Старицьким, М. Лисенком.

 

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]