Головна  →  Новини  →  17 серпня 2015, 13:56

Фахові рекомендації – як заощадити на тарифах і допомогти енергетикам вирівняти добовий графік електричних навантажень

Добовий графік навантаження об’єднаної енергетичної системи України має значну нерівномірність. Він характеризується піком навантаження в години вечірнього максимуму, провалом навантаження в години нічної зони доби і майже рівномірним споживанням електричної потужності протягом годин ранкового та денного часу доби.  Про це повідомляють в Інспекції Держенергонагляду в м. Києві.

При цьому різниця між максимальним та мінімальним споживанням електричної потужності протягом доби у зимовий період складає понад 8000 МВт, а у літній – 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях, перевитрат палива та зростання вартості електричної енергії, яка виробляється.

Важливим чинником економії енергоресурсів, зокрема – газу, та вирівнювання добового графіка електричних навантажень у період нічного провалу є застосування на котельнях і теплоцентралях комунальної сфери модульних електричних теплових пунктів з автоматичним регулюванням задля підігріву зворотної мережної води перед подачею її в котел. Це не потребує реконструкції мереж, водночас дозволяє заощадити до 30% природного газу, піднімає навантаження вночі за рахунок вільних потужностей трансформаторів та резерву пропускної спроможності електричних мереж.

Посприяти забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України можуть і споживачі, раціонально регулюючи режими споживання електричної енергії. Зокрема – зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень ОЕС України та збільшуючи  навантаження на електромережі у нічні години доби.

Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення складає близько 30%, економічна зацікавленість українців у застосуванні енергоємних електроприладів в нічний час може стати дієвим чинником енергозбереження у масштабі цілої країни.

В Україні для розрахунків за електричну енергію діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це – тарифи, диференційовані за періодами часу. За ринкових умов господарювання цей інструмент є одним з найбільш ефективних засобів управління попитом на споживання електричної потужності.

Так, при застосуванні 2-зонних тарифів населенням, вартість електроенергії, спожитої в нічні години доби (з 23:00 до 7:00) вдвічі менша ніж її вартість в денні години доби (з 7:00 до 23:00).

Застосування таких тарифів дозволить споживачам заощадити грошові кошти в оплаті за електроенергію, за умови здійснення наступних заходів:

для населення:

- перенесення роботи енергоємного обладнання (електронагрівальні прилади, бойлери, електрокотли, системи кондиціювання повітря та ін.) у нічні години доби;

- зменшення застосування побутових електроприладів у години пікових навантажень енергосистеми (з 8 до 11 години та з 17 до 22 години);

- застосування в побуті енергоефективних та енергозберігаючих електроприладів.

 

для інших споживачів:

- перенесення часу роботи підприємств, які працюють в одну зміну, на нічні години доби, для тих, які працюють у першу та другу зміни – перенесення роботи другої зміни на нічні години доби;

- незастосування енергоємного обладнання як для опалення, так і в технологічних процесах у період з 8 до 11 години та з 17 до 22 години;

- зниження підприємствами з безперервним циклом роботи навантаження у період з 8 до 22 години доби;

- застосування енергозберігаючого обладнання;

- перегляд режиму роботи енергоємного обладнання (промислових холодильних установок, систем кондиціювання повітря, теплових завіс, анімації, зовнішньої реклами, освітлення та ін.) з метою зниження їх електроспоживання в пікові години доби.

 

Впровадження зазначених заходів забезпечить зменшення нерівномірності добового графіку навантаження об’єднаної енергетичної системи України, збільшить стійкість її роботи та зменшити вартість виробництва електроенергії тепловими електростанціями. У свою чергу для споживачів це знизить вартість електроенергії на 10-30%.

Інформуємо, що у Києві на даний час ПАТ «Київенерго» встановило більш ніж 40 тис багатозонних лічильників електричної енергії для побутових споживачів. Однак кількість побутових споживачів, які розраховуються за спожиту електроенергію по багатозонним тарифам, складає лише близько 4 тис.

Для переходу на оплату за спожиту електроенергію за багатозонними тарифами необхідно звертатися до ПАТ «Київенерго» із відповідною заявою.

 

Інформація надана Інспекцією Держенергонагляду в м. Києві.

 
Перейти до спискуВерсiя для друку