Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Проєкт рішення Київської міської ради «Про затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації,технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва»

Повідомлення

Відповідно до статті 9 та статті 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та з метою одержання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомляє про оприлюднення проєкту регуляторного акту – рішення Київської міської ради «Про затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва».

Проєкт рішення Київської міської ради «Про затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва» розміщено в мережі Інтернет за адресою: https://kyivcity.gov.ua (розділ: «Київ та міська влада», підрозділ: «Регуляторна діяльність» - «Проєкти регуляторних актів»).

Розробником проєкту рішення є Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Прийняття Київською міською радою рішення «Про затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва» дозволить вдосконалити процедуру проведення інвестиційних конкурсів, що призведе до підвищення активності інвесторів, реалізації інвестиційних проєктів, у т. ч. житлового, соціального будівництва, інфраструктурних проєктів, збільшення надходжень до бюджету міста Києва та створення нових робочих місць.

Зауваження та пропозиції приймаються протягом 1 (одного) місяця з дати оприлюднення у письмовому або електронному вигляді за адресою: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36 – Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); тел.: 202-60-82, e-mail:  HYPERLINK "mailto:[email protected]" [email protected].

Проєкт рішення

Відповідно до статей 319, 327 Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, статей 18, 25, 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про столицю України – місто-герой Київ», статей 4, 5, 16 Закону України «Про інвестиційну діяльність», з метою створення сприятливих умов для впровадження інвестиційної діяльності та забезпечення економічного і соціального розвитку міста Києва, застосування відкритих економічних методів залучення додаткових коштів для виконання програм економічного і соціального розвитку міста Києва, Київська міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва, що додається.

2. Встановити, що розгляд заявок, поданих до набрання чинності цим рішенням, та процедура з підготовки та проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва, розпочата до набрання чинності цим рішенням, завершується відповідно до Положення, затвердженого цим рішенням.

3. Визначити Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) організатором інвестиційних конкурсів.

4. Розгляд питань, пов'язаних із невиконанням сторонами зобов’язань, що виникли за чинними інвестиційними договорами та іншими правочинами, щодо залучення інвестиційних коштів, зміною та/або розірванням вищезазначених правочинів, які були укладені структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та підпорядкованими їм підприємствами, установами, організаціями, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, районними у місті Києві радами, їх виконавчими органами, районними у місті Києві державними адміністраціями та підпорядкованими (віднесеними до сфери їх управління) підприємствами, установами, організаціями, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, здійснюється в порядку, визначеному Положенням, затвердженим цим рішенням.

5. Визнати такими, що втратили чинність рішення Київської міської ради:

від 24 травня 2007 року № 528/1189 «Про затвердження Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва»;

від 13 вересня 2011 року № 7/6223 «Про внесення змін та доповнень до рішення Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189»;

від 02 жовтня 2013 року № 10/9598 «Про внесення змін та доповнень до рішення Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189 «Про затвердження Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва».

6. Це рішення Київської міської ради офіційно оприлюднити в міській газеті «Хрещатик Київ».

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Київський міський голова                                                         Віталій КЛИЧКО

 

Додаток
до рішення Київської міської ради
від________________№________

ПОЛОЖЕННЯ
про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва

I. Загальні положення

1.1. Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі – Положення) розроблено відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, законів України «Про столицю України – місто-герой Київ», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про охорону культурної спадщини», «Про інвестиційну діяльність», «Про оренду землі», «Про оренду державного та комунального майна» та визначає порядок організації, проведення інвестиційних конкурсів, укладення договорів щодо залучення інвестицій у розвиток міста Києва.

1.2. Інвестиційний конкурс проводиться з метою створення сприятливих умов для здійснення інвестиційної діяльності, залучення інвесторів для забезпечення економічного і соціального розвитку міста Києва та наповнення бюджету міста Києва.

1.3. Завданням інвестиційного конкурсу є визначення на конкурсних засадах юридичної або фізичної особи, яка забезпечить найкращі умови здійснення інвестиційної діяльності на умовах проведення інвестиційного конкурсу.

1.4. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

Замовник реалізації інвестиційного проєкту – особа, визначена Постійно діючою конкурсною комісією із залучення інвесторів (далі – Комісія) для виконання окремих функцій із забезпечення реалізації Інвестиційного проєкту, зокрема комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство», замовник будівництва або інша особа, яка є власником та/або на інших законних підставах має право володіння, користування та розпорядження об'єктом інвестування;

Інвестор – суб'єкт інвестиційної діяльності, який приймає рішення про вкладення власних, позичкових і залучених майнових та/або інтелектуальних цінностей в об'єкт інвестування, визнаний переможцем Інвестиційного конкурсу за його результатами, та з яким укладено Інвестиційний договір;

Інвестиційний договір – правовий документ, що регулює взаємовідносини між Інвестором, Організатором інвестиційного конкурсу, Замовником реалізації інвестиційного проєкту та іншою (-ими) особою (-ами) у випадку відповідного рішення Комісії, щодо реалізації Інвестиційного проєкту на Умовах інвестиційного конкурсу;

Інвестиційний агент – особа, визначена за рішенням Комісії для виконання робіт з підготовки Інвестиційного проєкту в обсягах та порядку, передбачених цим Положенням, у тому числі комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство», інше підприємство, установа чи організація, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, районна в місті Києві державна адміністрація;

Інвестиційний внесок – платіж, що здійснюється Інвестором за право реалізації Інвестиційного проєкту;

Інвестиційний конкурс – процедура виявлення найкращої економічної інвестиційної пропозиції Учасника інвестиційного конкурсу щодо реалізації Інвестиційних проєктів;

Інвестиційний проєкт – комплекс цілеспрямованих організаційно-правових, управлінських, аналітичних, фінансових та інженерно-технічних заходів, які здійснюються суб'єктами інвестиційної діяльності та оформлені у вигляді планово-розрахункових документів, необхідних та достатніх для обґрунтування, організації та управління роботами з реалізації Інвестиційного проєкту;

Ініціатор інвестиційного конкурсу – юридична особа, у тому числі підприємство, установа чи організація, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, структурний підрозділ виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районна в місті Києві державна адміністрація, фізична особа, фізична особа-підприємець, які в порядку, встановленому цим Положенням, надають пропозиції щодо здійснення заходів із реалізації Інвестиційного проєкту.

Конкурсна документація – комплект документів, що затверджується Комісією та видається особі, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі та сплатила Реєстраційний внесок;

Конкурсне забезпечення – документ, що підтверджує надання особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, гарантій виконання своїх зобов'язань у зв'язку з поданням заявки про участь в Інвестиційному конкурсі та зобов'язань з укладення Інвестиційного договору;

Організатор інвестиційного конкурсу – Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

Передінвестиційні роботи – сукупність необхідних дій, що здійснюються Інвестиційним агентом відповідно до цього Положення для підготовки Інвестиційного проєкту;

Передінвестиційний пакет документів – документи (Передпроєктні пропозиції, погоджені із Суб'єктами погодження; містобудівні умови та обмеження (за можливості); пропозиції щодо економічної та фінансової моделі реалізації Інвестиційного проєкту; пропозиції щодо Умов інвестиційного конкурсу; інші документи (за необхідності), що готуються Інвестиційним агентом під час проведення Передінвестиційних робіт та передаються Організатору інвестиційного конкурсу для винесення на розгляд Комісії;

Передпроєктні пропозиції – документи, які готуються Ініціатором інвестиційного конкурсу або у випадках, передбачених цим Положенням, Інвестиційним агентом з метою обґрунтування можливості реалізації Інвестиційного проєкту відповідно до цього Положення;

Постійно діюча конкурсна комісія із залучення інвесторів (Комісія) – постійно діючий колегіальний орган, який утворюється Київським міським головою для підготовки та проведення інвестиційних конкурсів;

Протокол засідання Комісії – документ, яким фіксується зміст питання порядку денного засідання Комісії, хід обговорення питань порядку денного, результат голосування з кожного питання порядку денного та прийняті Комісією рішення по кожному питанню порядку денного;

Реєстраційний внесок – внесок особи, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, у грошовій формі за отримання Конкурсної документації та реєстрацію її участі в Інвестиційному конкурсі;

Рішення Комісії – форма для голосування членів Комісії по кожному з питань порядку денного засідання Комісії, у якій зазначаються результати голосування Комісії, та яка підписується кожним членом Комісії;

Роботи з підготовки інвестиційного проєкту – комплекс заходів, які здійснюються Інвестиційним агентом, до яких належить погодження Передпроєктних пропозицій, проведення Передінвестиційних робіт, проведення інформаційних, рекламних, маркетингових та інших заходів, спрямованих на інформування потенційних інвесторів про Інвестиційний проєкт та інші;

Робоча група – постійно діючий робочий орган, який утворюється Київським міським головою для забезпечення діяльності Комісії, опрацювання та підготовки документації на розгляд Комісії.

Суб'єкти погодження – центральні органи виконавчої влади та їхні територіальні органи, структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підприємства, установи та організації, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, які в межах своїх повноважень погоджують, надають, зауваження, пропозиції, висновки та іншу інформацію в порядку, передбаченому цим Положенням;

Умови інвестиційного конкурсу – обов'язкові вимоги до реалізації Інвестиційного проєкту, затверджені Комісією у складі Конкурсної документації;

Учасник інвестиційного конкурсу – фізична, юридична особа або фізична особа-підприємець, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, сплатила Реєстраційний внесок у встановлені строки, подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі відповідно до цього Положення та вимог Конкурсної документації та зареєстрована Робочою групою.

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України «Про інвестиційну діяльність», «Про регулювання містобудівної діяльності» та інших нормативних актах.

1.5. Об'єкт інвестування визначається на підставі заяви про інвестиційну ініціативу та відповідних матеріалів Ініціатора інвестиційного конкурсу у встановленому цим Положенням порядку. Об'єкт інвестування може уточнюватися до затвердження Умов інвестиційного конкурсу у складі Конкурсної документації.

1.6. Затвердження об’єкта інвестування, за яким можливе проведення Інвестиційного конкурсу, здійснюється Київським міським головою шляхом видання відповідного розпорядження за поданням Організатора конкурсу.

Перелік об'єктів реконструкції, реставрації, незавершеного будівництва, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та можуть бути об'єктами інвестування відповідно до цього Положення, затверджується рішенням Київської міської ради в установленому порядку.

1.7. Якщо об'єктами інвестування є об'єкти житлового будівництва, підготовка та проведення Інвестиційного конкурсу здійснюється відповідно до цього Положення та з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про інвестиційну діяльність» та інших нормативно-правових актів.

1.8. Питання управління об'єктами інвестування, які є комунальною власністю територіальної громади міста Києва, вирішуються відповідно до окремих рішень Київської міської ради.

1.9. Об'єктами інвестування можуть бути:

існуючі будинки (будівлі), споруди будь-якого призначення, їх комплекси, об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (лінійні) комунальної власності територіальної громади міста Києва, які планується реконструювати, реставрувати, технічно переоснащати, здійснити їх капітальний ремонт, об'єкти незавершеного будівництва, об’єкти благоустрою (у тому числі парки та сквери) тощо, крім випадків, коли це заборонено законодавством;

будинки (будівлі), споруди будь-якого призначення, їх комплекси, об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (лінійні), які планується побудувати, зокрема на земельних ділянках комунальної власності територіальної громади міста Києва;

рухоме майно, обладнання, устаткування або інше майно, що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Києва;

науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності, майнові права;

інше майно, не заборонене законодавством.

Об'єкти інвестування можуть об'єднуватися та розподілятися Комісією у лоти.

1.10. Реалізація Інвестиційного проєкту може передбачати здійснення, зокрема:

реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення тощо будинків (будівель), споруд будь-якого призначення, їх комплексів, об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури (лінійних) комунальної власності територіальної громади міста Києва;

нового будівництва будинків (будівель), споруд будь-якого призначення, їх комплексів, об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури (лінійних), зокрема на земельних ділянках комунальної власності територіальної громади міста Києва;

придбання або модернізації обладнання, надання послуг з управління об'єктами комунальної власності територіальної громади міста Києва, в тому числі цілісними майновими комплексами, інших не заборонених законом робіт, послуг або напрямів вкладання (залучення) інвестицій.

1.11. В Інвестиційному конкурсі можуть брати участь  HYPERLINK "https://ips.ligazakon.net/document/view/t195500" \t "_blank" фізичні особи (у тому числі фізичні особи-підприємці) – громадяни України, іноземці,  юридичні особи України та іноземних держав, які в установленому цим Положенням порядку виявили намір вкладати власні, позичкові і залучені майнові та/або інтелектуальні цінності в об'єкти інвестування та зобов'язуються виконувати Умови інвестиційного конкурсу.

1.12. До участі в Інвестиційному конкурсі не допускаються претенденти, які:

пов’язані з державою-агресором згідно з законодавством України;

визначені у пункті 1 рішення Київської міської ради від 16 березня 2017 року № 9/2231 «Про суб'єктів господарювання Російської Федерації та таких, що знаходяться під прямим чи опосередкованим контролем фізичних чи юридичних осіб Російської Федерації, що прямо чи опосередковано здійснюють господарську діяльність в місті Києві»;

не подали державному реєстратору інформацію, передбачену  HYPERLINK "http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/755-15" \t "_blank" частиною другою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», про кінцевого  HYPERLINK "http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1197-18?nreg=1197-18&find=1&text=%E1%E5%ED%E5%F4%B3%F6%B3%E0%F0&x=9&y=9" \l "w12" бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи - резидента України;

визнані в установленому порядку банкрутом або перебувають у стані припинення;

не надали відповідні фінансові документи, які б підтверджували їх фінансові можливості щодо забезпечення виконання Умов інвестиційного конкурсу;

мають прострочену заборгованість зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів);

не виконали або виконали неналежним чином Інвестиційні договори або інші правочини щодо залучення інвестиційних коштів, укладені, у тому числі структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, підприємствами, установами та організаціями, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

1.13. Усі спори, пов'язані з проведенням Інвестиційного конкурсу, вирішуються відповідно до законодавства України.

ІІ. Суб'єкти інвестиційного процесу, їх права та обов'язки

2.1. Ініціатор інвестиційного конкурсу має право:

визначати об'єкт інвестування, встановлювати форму, вид, обсяг інвестування, розробляти самостійно та/або замовляти розроблення Передпроєктних пропозицій;

отримувати від Суб'єктів погодження зауваження, пропозиції, висновки та іншу інформацію, необхідну для розробки Передпроєктних пропозицій;

одержувати від Організатора інвестиційного конкурсу письмові роз'яснення щодо порядку проведення Інвестиційного конкурсу;

у встановленому цим Положенням порядку подавати заявку про участь в Інвестиційному конкурсі та бути Учасником інвестиційного конкурсу;

здійснювати інші дії, передбачені законодавством України та цим Положенням.

2.2. Ініціатор інвестиційного конкурсу зобов'язаний:

надавати достовірні відомості, у тому числі про свою інвестиційну діяльність, наявність підстав, що обмежують чи виключають її здійснення;

з метою проведення Інвестиційним агентом Робіт з підготовки інвестиційного проєкту передати йому Передпроєктні пропозиції;

не перешкоджати участі в Інвестиційному конкурсі іншим фізичним та/або юридичним особам, фізичним особам-підприємцям, які подали відповідні заявки в порядку, встановленому цим Положенням;

виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством України та цим Положенням.

2.3. Для підготовки та проведення інвестиційних конкурсів Київський міський голова утворює Комісію.

2.4. Свою діяльність Комісія здійснює відповідно до законодавства України, рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та цього Положення.

2.5. Комісія є колегіальним органом. Склад Комісії формується за принципом: 50 відсотків – з депутатів Київської міської ради, 50 відсотків – від виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Персональний склад Комісії затверджується розпорядженням Київського міського голови за поданням Організатора інвестиційного конкурсу.

До складу Комісії в обов'язковому порядку включаються: перший заступник голови Київської міської державної адміністрації або заступник голови Київської міської державної адміністрації, який згідно з розподілом обов'язків координує діяльність Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); керівники Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство»; депутати Київської міської ради у кількості 9 (дев’яти) осіб – пропорційно кількості членів за фракціями.

У разі якщо депутат Київської міської ради одночасно обіймає посаду у виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державної адміністрації) або в установі, організації, комунальному підприємстві виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), його кандидатура до складу Комісії від депутатів Київської міської ради подана бути не може.

2.6. Комісію очолює голова Комісії – перший заступник голови Київської міської державної адміністрації або заступник голови Київської міської державної адміністрації, який згідно з розподілом обов'язків координує діяльність Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Голова Комісії має першого заступника (директор Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за посадою) та заступника (з депутатів Київської міської ради, які входять до складу Комісії).

У разі відсутності на засіданні голови Комісії, обов'язки головуючого на засіданні Комісії виконує перший заступник голови Комісії, а у разі і його відсутності – заступник голови Комісії. У разі відсутності на засіданні секретаря Комісії, його обов'язки виконує один з членів Комісії, визначений Комісією на цьому засіданні Комісії.

Персональний склад Комісії оприлюднюється на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва.

Члени комісії зобов’язані надати секретарю комісії свої контактні засоби зв’язку – номер телефону та адресу електронної пошти, з метою вчасного інформування про дату, місце і порядок денний засідання Комісії та щодо інших організаційних питань діяльності Комісії.

2.7. Комісія, відповідно до покладених на неї завдань, виконує такі функції:

залучає до роботи вітчизняних та іноземних експертів та консультантів в якості радників;

визначає розмір та порядок сплати Реєстраційного внеску;

визначає вид, розмір, умови, строки дії та порядок внесення Конкурсного забезпечення;

визначає розмір інвестиційного внеску;

приймає рішення про визначення запропонованого об’єкта об’єктом інвестування, за яким можливе проведення Інвестиційного конкурсу;

визначає на підставі підготовлених Організатором інвестиційного конкурсу та/або Робочою групою обґрунтувань проведення Інвестиційного конкурсу недоцільним;

затверджує Умови інвестиційного конкурсу на підставі Передінвестиційного пакету документів;

об'єднує та розподіляє об'єкти інвестування у лоти;

встановлює строки отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі;

у разі необхідності, за наявності обґрунтованого клопотання Організатора інвестиційного конкурсу або Інвестиційного агента, приймає рішення про зміну строків отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, але не пізніше, ніж в останній день отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі;

затверджує форму заяви про інвестиційну ініціативу, що подається Ініціатором інвестиційного конкурсу Інвестиційному агенту;

затверджує форму заявки на участь в Інвестиційному конкурсі, текст інформаційного оголошення про проведення Інвестиційного конкурсу;

затверджує Конкурсну документацію;

розглядає конкурсні пропозиції та перевіряє їх на відповідність Умовам інвестиційного конкурсу;

вносить пропозиції Учаснику інвестиційного конкурсу щодо надання ним додаткової інформації з метою остаточного з'ясування його спроможності виконувати умови, передбачені Конкурсною документацією;

приймає рішення про визначення переможця Інвестиційного конкурсу;

оголошує Інвестиційний конкурс таким, що не відбувся, у випадках, визначених цим Положенням;

розглядає питання, що пов’язані із невиконанням сторонами зобов’язань, що виникли за чинними Інвестиційними договорами та іншими правочинами, щодо залучення інвестиційних коштів, зміною та/або розірванням вищезазначених правочинів, приймає рішення, які спрямовані на виконання або уточнення умов відповідних договорів (правочинів);

встановлює строк та розмір компенсації витрат за виконання Робіт з підготовки інвестиційного проєкту;

встановлює критерій (-ії) щодо визначення переможця Інвестиційного конкурсу та, у разі необхідності, їх співвідношення;

встановлює за необхідності вимоги до виду (гарантія банку, порука третьої особи, гарантійний лист учасника Інвестиційного конкурсу або третьої особи) та розміру забезпечення виконання зобов'язань переможця Інвестиційного конкурсу (зокрема, грошових зобов’язань), які будуть визначені в Інвестиційному договорі;

доручає Організатору інвестиційного конкурсу, у разі необхідності, надавати аналітичні та інформаційні матеріали щодо Учасників інвестиційного конкурсу та їх діяльності для врахуванні при визначенні переможця Інвестиційного конкурсу;

розглядає рекомендації консультативно-дорадчого органу, передбаченого пунктом 2.22 розділу II цього Положення, та приймає обґрунтоване рішення щодо врахування або відхилення таких рекомендацій;

розглядає питання залучення без проведення Інвестиційного конкурсу коштів від осіб, зазначених в пункті 1.11 розділу І цього Положення, для будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів, здійснення інших видів робіт, які після виконання вищезазначених робіт та прийняття таких об'єктів в експлуатацію у випадках, передбачених законодавством України, будуть повністю набуті та/або передані до комунальної власності територіальної громади міста Києва;

розглядає питання щодо умов використання під час реалізації Інвестиційного проєкту майна територіальної громади міста Києва, розміщення об'єктів інвестування на (в) об'єктах територіальної громади міста Києва;

розглядає питання щодо розміщення зовнішньої реклами, реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва та на будь-якому об'єкті комунальної власності територіальної громади міста Києва;

здійснювати інші права, визначені цим Положенням.

2.8. Комісія зобов'язана:

забезпечувати проведення Інвестиційного конкурсу відповідно до законодавства України та цього Положення;

забезпечувати рівні умови для всіх Учасників інвестиційного конкурсу.

2.9. Засідання Комісії проводяться за потреби, але не рідше одного разу на 30 (тридцять) календарних днів.

Засідання Комісії скликаються Головою Комісії за поданням секретаря Комісії або Організатора інвестиційного конкурсу або консультативно-дорадчого органу, зазначеного в пункті 2.22 розділу II цього Положення.

Засідання Комісії є правомочним, якщо на ньому присутні більше 50 (п'ятдесяти) відсотків членів Комісії від загального складу Комісії.

Інформація про дату проведення засідання Комісії та проєкт порядку денного засідання Комісії, який формується секретарем Комісії за пропозиціями Робочої групи та/або Організатора інвестиційного конкурсу і погоджується Головою Комісії, завчасно, але не пізніше ніж за 5 (п’ять) робочих днів до початку засідання, розміщується на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва та розсилається членам Комісії електронною поштою разом з проєктами Рішень Комісії за кожним питанням порядку денного.

2.10. Рішення Комісії приймаються колегіально відкритим голосуванням простою більшістю голосів від загального складу Комісії шляхом заповнення форми для голосування, яка підписується кожним членом Комісії, що брав участь у голосуванні безпосередньо під час засідання Комісії. У разі рівного розподілу голосів голос головуючого на засіданні Комісії є вирішальним. У разі якщо до форми для голосування на засіданні Комісії були внесені зміни, така  форма підписується протягом 5 (п’яти) робочих днів. Член Комісії не має права відкликати свій голос або вимагати зміни змісту свого голосування.

2.11. Засідання Комісії є відкритим і, за наявності технічної можливості, онлайн - трансляція засідання Комісії відбувається через мережу інтернет. Присутні на засіданні Комісії мають право на безперешкодне здійснення відео- та/або аудіофіксації, трансляції засідань Комісії, а також оприлюднення та поширення відповідних записів.

Організатор інвестиційного конкурсу забезпечує здійснення аудіо-, відеозапису засідання Комісії та після закінчення засідання Комісії вживає заходів для оприлюднення аудіо-, відеофайлів (записів) засідання Комісії на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва.

2.12. Секретар Комісії протягом 3 (трьох) робочих днів з дня проведення засідання Комісії повинен надіслати електронною поштою проєкт Протоколу засідання Комісії всім членам Комісії, які були присутні на засіданні.

Якщо протягом 3 (трьох) робочих днів з дня направлення Протоколу засідання Комісії членам Комісії не надійдуть пропозиції та/або зауваження від членів Комісії, Протокол засідання Комісії вважається погодженим. У разі надходження пропозицій та/або зауважень від членів Комісії, ці пропозиції та/або зауваження секретарем Комісії долучаються до Протоколу засідання Комісії.

Протокол засідання Комісії підписується секретарем Комісії (або особою, яка виконувала його повноваження) та головуючим на засіданні.

2.13. У випадках, коли член Комісії не з'являється без поважних причин на засідання Комісії 3 (три) та більше разів поспіль, або необґрунтовано відмовляється від підписання форми для голосування, Організатор інвестиційного конкурсу, за поданням голови, першого заступника або заступника голови Комісії порушує питання про недоцільність перебування члена Комісії у її складі з одночасним поданням пропозицій щодо кандидата у члени Комісії з метою дотримання принципу пропорційності її складу відповідно до пункту 2.5 цього Положення. Після розгляду зазначеного питання на засіданні Комісії на підставі прийнятого Комісією рішення вносяться відповідні зміни до персонального складу Комісії шляхом видання розпорядження Київського міського голови за поданням Організатора інвестиційного конкурсу.

2.14. Протокол засідання Комісії (включаючи додатки до нього), складається секретарем Комісії. Додатки до протоколів засідання Комісії формуються секретарем Комісії з матеріалів, наданих Робочою групою.

Організатором інвестиційного конкурсу протягом 3 (трьох) робочих днів після підписання Протоколу засідання Комісії вживаються заходи для його оприлюднення на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва.

2.15. До повноважень Організатора інвестиційного конкурсу належать:

розгляд, погодження або відправлення на доопрацювання Передінвестиційного пакету документів;

винесення на розгляд Робочій групі Інвестиційних проєктів, інших питань для розгляду Комісією;

забезпечення аудіо-, відеозапису засідання Комісії і публікації інформаційних оголошень, пов'язаних із проведенням Інвестиційного конкурсу;

підготовка на підставі рішень Комісії проєктів рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), які необхідні для організації, проведення Інвестиційного конкурсу та виконання Умов інвестиційного конкурсу;

у разі необхідності звернення в установленому порядку до Суб'єктів погодження з метою отримання додаткових пропозицій, висновків та іншої інформації з питань, пов'язаних з проведенням Інвестиційного конкурсу. Суб'єкти погодження надають додаткові пропозиції, висновки та іншу інформацію протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня отримання запиту, крім центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, які надають пропозиції, висновки та іншу інформацію протягом строку, встановленого законодавством України;

укладання Інвестиційного договору з переможцем Інвестиційного конкурсу (Інвестором), а також із Замовником реалізації інвестиційного проєкту, іншою(-ими) особою(-ами), у випадку відповідного рішення Комісії;

повідомлення переможця Інвестиційного конкурсу, інших Учасників інвестиційного конкурсу про результати Інвестиційного конкурсу;

остаточне узгодження тексту Інвестиційного договору за виключенням умов, затверджених Комісією;

здійснення матеріально-технічного забезпечення проведення Інвестиційних конкурсів;

подання звітів Комісії про виконання Інвестиційних договорів;

сприяння в межах наданих повноважень повному, своєчасному і належному виконанню умов Інвестиційного договору;

вирішення інших питань, пов’язаних з організацією Інвестиційного конкурсу;

здійснення моніторингу виконання Умов інвестиційного конкурсу;

у випадках, передбачених цим Положенням та законодавством України, в установленому порядку внесення змін та доповнень до Інвестиційного договору, розірвання Інвестиційного договору;

виконання інших функцій відповідно до цього Положення.

2.16. Для організації діяльності Комісії Київський міський голова створює Робочу групу.

Робоча група створюється у складі не менше трьох осіб (голови, секретаря та членів Робочої групи) з працівників Організатора інвестиційного конкурсу. Склад Робочої групи затверджується розпорядженням Київського міського голови за поданням Організатора інвестиційного конкурсу.

Голова Робочої групи та секретар Робочої групи визначаються Робочою групою зі складу її членів.

Рішення Робочої групи приймається більшістю від її складу, в разі рівного розподілу голосів голос голови Робочої групи є вирішальним. Рішення Робочої групи оформлюється протоколом засідання Робочої групи та підписується головою Робочої групи. Складання протоколу засідання Робочої групи забезпечує секретар Робочої групи.

Робоча група має право у встановленому порядку залучати до своєї роботи спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районних в місті Києві державних адміністрацій, підприємств, установ, організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

2.17. Робоча група:

здійснює розгляд, у разі необхідності, спільно з профільними структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, підприємствами, установами, організаціями, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, інформації та документів для підготовки рекомендацій та пропозицій для розгляду на засіданні Комісії;

здійснює підготовку, у разі необхідності, спільно з профільними структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, підприємствами, установами, організаціями, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, пропозицій Комісії щодо розгляду питань, що відносяться до компетенції Комісії, в тому числі щодо Умов інвестиційного конкурсу;

організовує засідання Комісії, готує матеріали до розгляду на засідання Комісії;

розробляє та передає на затвердження Комісії Конкурсну документацію;

забезпечує Учасників інвестиційного конкурсу Конкурсною документацією та надає їм роз'яснення з питань проведення Інвестиційного конкурсу, забезпечує повідомлення Учасників інвестиційного конкурсу про зміни Умов інвестиційного конкурсу;

веде облік та реєстрацію поданих Учасниками інвестиційного конкурсу пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі;

проводить аналіз поданого Учасником інвестиційного конкурсу пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі на його відповідність цьому Положенню та умовам Конкурсної документації, а також щодо наявності обставин, за яких особа, яка подала відповідні документи, не допускається відповідно до цього Положення та законодавства України до участі в Інвестиційному конкурсі;

готує зауваження до поданого Учасником інвестиційного конкурсу Пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі та забезпечує передачу пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі на розгляд Комісії, повернення поданого Учасником інвестиційного конкурсу пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі та реєстрацію особи, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі в порядку, передбаченому цим Положенням;

здійснює інші обов'язки, передбачені цим Положенням.

2.18. Комісія має право змінити строки отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі. Робоча група забезпечує доведення інформації про зміну строків отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі протягом 2 (двох) робочих днів до всіх Учасників інвестиційного конкурсу, але не пізніше, ніж в останній день отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі.

2.19. Особа, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі (Учасник інвестиційного конкурсу) має право:

бути присутнім при розкритті конкурсних пропозицій;

подавати додаткові документи для обґрунтування конкурсної пропозиції;

знайомитись із зобов'язаннями, які будуть покладатись на переможця Інвестиційного конкурсу (Інвестора);

у порядку та на умовах, передбачених цим Положенням та законодавством України, здійснювати інші права.

2.20. Особа, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі (Учасник інвестиційного конкурсу) зобов'язана:

подавати достовірні та підтверджені документально відомості у складі пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі;

уникати створення будь-яких перешкод для діяльності Комісії, інших Учасників інвестиційного конкурсу;

своєчасно та у повному обсязі вносити Реєстраційний внесок;

у випадку визнання її переможцем Інвестиційного конкурсу у строки, визначені цим Положенням, підписати Інвестиційний договір та компенсувати всі витрати за виконання Робіт з підготовки Інвестиційного проєкту;

виконати інші обов'язки, передбачені законодавством України та цим Положенням.

2.21. Інвестиційний агент зобов'язаний виконувати такі функції:

надання Ініціатору інвестиційного конкурсу висновку про можливість/неможливість подальшої розробки Передпроєктних пропозицій;

надання консультацій з питань участі у Інвестиційних проєктах;

ініціювання Інвестиційних проєктів;

проведення робіт з підготовки Інвестиційного проєкту в обсягах та порядку, передбачених цим Положенням;

інформування потенційних інвесторів про проведення Інвестиційних конкурсів, їх умови, проведення відповідних інформаційно-рекламних заходів тощо;

моніторинг дотримання умов Інвестиційного договору під час його виконання, у разі якщо Інвестиційний агент є стороною такого Інвестиційного договору;

виконання інших робіт, необхідних для підготовки Інвестиційного проєкту;

забезпечення розміщення в мережі Інтернет інформації щодо Інвестиційних проєктів;

виконання інших обов'язків відповідно до цього Положення.

2.22. Для забезпечення моніторингу дотримання суб'єктами інвестиційного процесу вимог законодавства і цього Положення Київський міський голова може створити консультативно-дорадчий орган, до складу якого можуть бути включені незалежні експерти, представники бізнесу та громадськості, іноземні спеціалісти та інші, або такі функції можуть бути надані вже існуючому консультативно-дорадчому органу.

Суб'єкти інвестиційного процесу мають право звертатись до зазначеного органу щодо дії або бездіяльності інших суб'єктів інвестиційного процесу.

З метою реалізації своїх повноважень представники зазначеного органу мають право брати участь в засіданнях Комісії без права голосу та висловлювати свою позицію, знайомитись з Конкурсною документацією та іншими документами, що передбачені цим Положенням. За результатами розгляду поданих звернень або з власної ініціативи зазначений орган має право надавати Комісії рекомендації щодо усунення зауважень. Відповідні рекомендації розглядаються Комісією на найближчому її засіданні.

ІІІ. Особливі випадки вирішення майново-правових питань при організації та проведенні Інвестиційного конкурсу

3.1. У разі, якщо будинки (будівлі), споруди, інші об'єкти нерухомого майна та частини вищезазначених об'єктів, які будуть виступати Об'єктом інвестування або користування якими є необхідним для реалізації Інвестиційного проєкту, знаходяться у власності або користуванні фізичних або юридичних осіб, Ініціатор інвестиційного конкурсу зобов'язаний розробити та письмово погодити з власниками (співвласниками) та користувачами (за наявності таких осіб) цих об'єктів пропозиції щодо можливих варіантів вирішення майново-правових питань та отримати належним чином засвідчену письмову згоду від таких осіб.

3.2. Суб'єкти, що зазначені в пункті 3.1 розділу ІІІ цього Положення можуть висловити умови, за яких відповідне майно може бути використане підчас реалізації Інвестиційного проєкту. З метою реалізації Інвестиційного проєкту, за рішенням Комісії, такі особи можуть:

бути залучені до реалізації Інвестиційного проєкту в якості сторони Інвестиційного договору, або

надати одній із сторін права на використання майна, зазначеного в пункті 3.1 розділу ІІІ цього Положення, для цілей реалізації Інвестиційного проєкту.

Надання умов використання майна прирівнюється до згоди, передбаченої в пункті 3.1 розділу ІІІ цього Положення.

3.3. Після розробки відповідно до пункту 3.1 розділу ІІІ цього Положення пропозицій щодо можливих шляхів вирішення майново-правових питань Ініціатор інвестиційного конкурсу подає їх Інвестиційному агенту у складі Передпроєктних пропозицій.

3.4. У разі ненадання згоди, передбаченої пунктами 3.1 та 3.2 розділу ІІІ цього Положення, реалізація поданої інвестиційної ініціативи та Інвестиційного проєкту, щодо таких об'єктів, або з використанням таких об'єктів не може бути реалізована.

3.5. У випадках, якщо власником чи користувачем земельної ділянки, необхідної для реалізації Інвестиційного проєкту не є Ініціатор інвестиційного конкурсу, майново-правові питання вирішуються відповідно до пунктів 3.1-3.3 розділу ІІІ цього Положення.

IV. Ініціювання Інвестиційного проєкту, підготовка Передпроєктних пропозицій та проведення передінвестиційних робіт

4.1. Ініціатор інвестиційного конкурсу з метою реалізації Інвестиційного проєкту звертається до Інвестиційного агента з заявою про інвестиційну ініціативу за формою, затвердженою Комісією, до якої додаються наявні у нього документи та матеріали щодо Інвестиційного проєкту.

4.2. Інвестиційний агент протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання заяви Ініціатора інвестиційного конкурсу здійснює аналіз поданих документів та визначається щодо можливості/неможливості подальшого розгляду Інвестиційного проєкту, достатність/недостатність поданих документів.

У разі, якщо Інвестиційний агент визначився щодо можливості подальшого розгляду Інвестиційного проєкту, Інвестиційний агент не пізніше, ніж протягом 3 (трьох) робочих днів після здійснення аналізу поданих Ініціатором інвестиційного конкурсу документів, направляє отримані від Ініціатора інвестиційного конкурсу документи до Суб'єктів погодження для розгляду та надання в межах їх компетенції зауважень, пропозицій, висновків та інших матеріалів про можливість реалізації Інвестиційного проєкту та, у разі необхідності, технічних вимог профільних структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до запропонованого об'єкта інвестування.

Матеріали про можливість реалізації Інвестиційного проєкту, які надаються Суб'єктами погодження, мають містити зокрема наступну інформацію:

Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) – щодо належності або неналежності земельної ділянки (земельних ділянок) до земель комунальної власності територіальної громади міста Києва з урахуванням даних міського земельного кадастру, Державного земельного кадастру (у разі внесення даних про таку земельну ділянку в Державний земельний кадастр), відповідності ініційованого Інвестиційного проєкту земельному законодавству України, наявності/відсутності клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, рішень Київської міської ради щодо надання (передачі) земельних ділянок, на яких пропонується визначити запропоновані об'єкти інвестування, у користування або у власність тощо;

Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) – щодо можливості розміщення запропонованих об'єктів інвестування відповідно до вимог містобудівного законодавства України, генерального плану міста Києва, зонінгу, іншої містобудівної документації, містобудівних програм, проєктів, галузевих схем розвитку, наявності обмежень по плануванню території, обмежень по ландшафтній архітектурі, комплексному благоустрою тощо;

Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) – щодо балансоутримувачів і площ об’єктів нерухомості, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, та про включення таких об’єктів до переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації;

Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) – щодо статусу території, будівлі, іншого об'єкта, а також відомості стосовно архітектурних обмежень, вимоги щодо збереження об'єктів культурної спадщини тощо;

Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) – щодо оцінки впливу господарської діяльності запропонованих об'єктів інвестування на навколишнє природне середовище тощо;

Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) – щодо питань, які відносяться до його компетенції.

Розгляд отриманих від Інвестиційного агента документів і надання Суб'єктами погодження зауважень, пропозицій, висновків та інших матеріалів про можливість реалізації Інвестиційного проєкту здійснюється протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня одержання документів від Інвестиційного агента, крім центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, які здійснюють розгляд та надання висновку в строки, передбачені законодавством України.

Після отримання від Суб'єктів погодження зауважень, пропозицій, висновків та інших матеріалів про можливість реалізації Інвестиційного проєкту Інвестиційний агент здійснює їх аналіз та, в разі відсутності заборон та/або обмежень щодо Інвестиційного проєкту, формує та надає Організатору інвестиційного конкурсу висновок щодо можливості проведення відповідного Інвестиційного конкурсу разом з обґрунтуванням такого висновку та матеріалами Суб'єктів погодження про можливість реалізації Інвестиційного проєкту та інформує про це Ініціатора інвестиційного конкурсу.

4.3. Якщо Інвестиційний агент визначився щодо неможливості проведення відповідного Інвестиційного конкурсу, в тому числі у випадку отримання негативного висновку Суб'єкта погодження, Інвестиційний агент письмово обґрунтовано відмовляє Ініціатору Інвестиційного конкурсу в подальшому розгляді заяви про інвестиційну ініціативу.

Якщо Інвестиційний агент визначився щодо необхідності доопрацювання поданої заяви про інвестиційну ініціативу та/або надання додаткових документів, Інвестиційний агент повідомляє про це Ініціатора інвестиційного конкурсу. Якщо протягом 10 (десяти) робочих днів з дня повідомлення Інвестиційним агентом Ініціатора інвестиційного конкурсу зауваження та пропозиції Інвестиційного агента Ініціатором інвестиційного конкурсу враховані не будуть, така особа втрачає статус Ініціатора інвестиційного конкурсу, а Інвестиційний конкурс може бути ініційований повторно тією ж особою або іншою особою в порядку, передбаченому цим Положенням.

4.4. Організатор інвестиційного конкурсу після отримання від Інвестиційного агента висновку щодо можливості проведення відповідного Інвестиційного конкурсу разом з обґрунтуванням такого висновку та матеріалами Суб'єктів погодження про можливість реалізації Інвестиційного проєкту доручає Робочій групі опрацювати отримані від Інвестиційного агента документи, матеріали та сформувати рекомендації, пропозиції щодо винесення на розгляд Комісії питання про визначення запропонованого об'єкта об'єктом інвестування, за яким можливе проведення Інвестиційного конкурсу.

4.5. У разі прийняття Комісією рішення про визначення запропонованого об'єкта об'єктом інвестування, за яким можливе проведення Інвестиційного конкурсу, Організатор інвестиційного конкурсу готує та подає проєкт розпорядження Київського міського голови про підготовку та проведення Інвестиційного конкурсу.

Інвестиційний конкурс, підготовка якого здійснюється згідно з розпорядженням Київського міського голови, зазначеним в абзаці першому цього пункту, проводиться:

після прийняття Київською міською радою рішення про включення об'єктів до переліку, зазначеного в абзаці другому пункту 1.6 розділу І цього Положення, – у разі, якщо передбачається залучення інвестицій для реконструкції, реставрації, незавершеного будівництва об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва;

після прийняття Київською міської радою рішення про надання згоди на знесення будинків (будівель), споруд тощо, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, – якщо для реалізації Інвестиційного проєкту є необхідність знесення будинків, будівель, споруд тощо, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

4.6. Після видання розпорядження Київського міського голови, зазначеного в абзаці першому пункту 4.5 розділу IV цього Положення, заяви про інвестиційну ініціативу інших Ініціаторів інвестиційного конкурсу щодо того ж об'єкта інвестування, реалізація Інвестиційних проєктів за якими ускладнить або зробить неможливим реалізацію первісного Інвестиційного проєкту, відхиляються.

У разі, якщо різними Ініціаторами інвестиційного конкурсу подані заяви про інвестиційну ініціативу, одночасна реалізація Інвестиційних проєктів за якими неможлива, Інвестиційним агентом розглядається заява про інвестиційну ініціативу, що надійшла та була зареєстрована раніше.

4.7. Якщо за результатами розгляду заяви про інвестиційну ініціативу Ініціатора інвестиційного конкурсу або в процесі Робіт з підготовки Інвестиційного проєкту Інвестиційний агент дійде висновку про необхідність застосування процедур, порядок проведення яких визначений законодавством України (концесія, оренда, приватизація тощо), Інвестиційний агент повідомляє про необхідність застосування таких процедур Ініціатора інвестиційного конкурсу та Організатора інвестиційного конкурсу.

З метою отримання консультацій щодо юридичних, організаційних, економічних та інших механізмів реалізації таких проєктів Ініціатором інвестиційного конкурсу можуть укладатись відповідні договори з Інвестиційним агентом або третіми особами, що спеціалізуються у відповідних питаннях.

4.8. Після видання розпорядження Київського міського голови, зазначеного в абзаці першому пункту 4.5 розділу IV цього Положення, Ініціатор інвестиційного конкурсу розпочинає розроблення Передпроєктних пропозицій. З метою розроблення Передпроєктних пропозицій Ініціатор інвестиційного конкурсу може укласти відповідний договір з Інвестиційним агентом або іншою особою.

Якщо Ініціатором інвестиційного конкурсу є структурний підрозділ виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районна в місті Києві державна адміністрація, інший орган виконавчої влади або місцевого самоврядування, розроблення Передпроєктних пропозицій здійснюється Інвестиційним агентом без укладення договорів.

4.9. Передпроєктні пропозиції мають бути розроблені Ініціатором інвестиційного конкурсу та/або Інвестиційним агентом протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дня видання розпорядження Київського міського голови, зазначеного в абзаці першому пункту 4.5 розділу IV цього Положення.

Якщо протягом зазначеного строку Ініціатор інвестиційного конкурсу не надає Інвестиційному агенту Передпроєктні пропозиції або не повідомляє про обґрунтовану необхідність продовження строку розроблення Передпроєктних пропозицій, така особа втрачає статус Ініціатора інвестиційного конкурсу цього Інвестиційного проєкту, про що Інвестиційний агент його повідомляє. У такому разі аналогічний Інвестиційний проєкт може бути ініційований іншим Ініціатором інвестиційного конкурсу.

4.10. Передпроєктні пропозиції складаються з текстової та графічної частин та повинні відповідати вимогам, викладеним у висновку Інвестиційного агента щодо можливості проведення відповідного Інвестиційного конкурсу в частині розробки Передпроєктних пропозицій, що надається відповідно до абзацу одинадцятого пункту 4.2 розділу IV цього Положення.

Передпроєктні пропозиції включають:

пояснювальну записку;

аналіз ситуації, фотофіксацію;

коротку характеристику об'єкта інвестування;

орієнтовні техніко-економічні показники, у тому числі орієнтовну вартість реалізації Інвестиційного проєкту;

черговий кадастровий план;

витяг з державного земельного кадастру у разі внесення даних про земельну ділянку в Державний земельний кадастр;

ситуаційний план;

схему генерального плану у масштабі М 1:500 або
М 1:2000;

транспортно-пішохідну схему;

схему планів поверхів, фасадів, розрізів будинків та споруд (за наявності);

демонстраційні матеріали з граничними параметрами;

пропозиції, висновки, листи, роз'яснення щодо вирішення майново-правових питань;

пропозиції щодо економічної та фінансової моделі реалізації Інвестиційного проєкту;

інші документи (за наявності).

Склад Передпроєктних пропозицій має відповідати вимогам законодавства України, будівельним нормам, державним стандартам та правилам.

4.11. Після розробки Передпроєктних пропозицій Ініціатор інвестиційного конкурсу передає їх Інвестиційному агенту для проведення Робіт з підготовки інвестиційного проєкту.

4.12. Інвестиційний агент протягом 5 (п'яти) робочих днів, а у разі необхідності додаткового опрацювання, протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів з дня одержання від Ініціатора інвестиційного конкурсу Передпроєктних пропозицій, розроблених відповідно до пункту 4.10 цього Положення, аналізує Передпроєктні пропозиції Ініціатора інвестиційного конкурсу та погоджує їх шляхом надання висновку щодо відповідності Передпроєктних пропозицій вимогам цього Положення та законодавства України, а також щодо ефективності залучення та використання ресурсів, що належать територіальній громаді міста Києва. В разі, якщо Передпроєктні пропозиції не відповідають вимогам цього Положення та законодавства України або Інвестиційний агент визначає варіанти більш ефективного використання ресурсів, що належать територіальній громаді міста Києва, Інвестиційний агент повертає Передпроєктні пропозиції Ініціатору інвестиційного конкурсу на доопрацювання із зазначенням конкретних зауважень та пропозицій.

Якщо протягом 10 (десяти) робочих днів з дня одержання зауважень та пропозицій від Інвестиційного агента Ініціатором інвестиційного конкурсу зауваження та пропозиції враховані не будуть, така особа втрачає статус Ініціатора інвестиційного конкурсу цього Інвестиційного проєкту, про що його повідомляє Інвестиційний агент, та аналогічний Інвестиційний проєкт може бути ініційований іншим Ініціатором інвестиційного конкурсу.

4.13. Протягом 20 (двадцяти) робочих днів після погодження Передпроєктних пропозицій Інвестиційний агент здійснює Передінвестиційні роботи.

У разі, якщо розроблення Передпроєктних пропозицій здійснювалось Інвестиційним агентом, Інвестиційний агент приступає до проведення Робіт з підготовки інвестиційного проєкту без погодження Передпроєктних пропозицій. Розроблення Передпроєктних пропозицій у такому випадку включається до складу Робіт з підготовки інвестиційного проєкту.

4.14. До Передінвестиційних робіт, що виконуються Інвестиційним агентом, належать:

погодження Передпроєктних пропозицій із Суб'єктами погодження, отримання від них, у разі необхідності, додаткових висновків та/або інформації, пропозицій, рекомендацій з питань, пов'язаних з проведенням Інвестиційного конкурсу (реалізацією Інвестиційного проєкту);

отримання містобудівних умов та обмежень (за можливості);

отримання статистичних, експертних, аналітичних, маркетингових, фінансових висновків тощо;

підготовка та збір висновків, листів, роз'яснень щодо вирішення майново-правових питань;

розроблення пропозиції щодо економічної та фінансової моделі реалізації Інвестиційного проєкту;

пропозиції щодо вирішення майново-правових питань (за необхідності);

розроблення пропозицій щодо Умов інвестиційного конкурсу, в тому числі пропозицій щодо визначення Замовника реалізації інвестиційного проєкту;

розроблення проєкту Інвестиційного договору;

інші роботи.

Види Передінвестиційних робіт, що необхідно здійснити за кожним Інвестиційним проєктом, визначаються Інвестиційним агентом з урахуванням особливостей кожного окремого Інвестиційного проєкту.

4.15. Для погодження Передпроєктних пропозицій із Суб'єктами погодження, отримання від них, у разі необхідності, додаткових висновків та/або інформації, пропозицій, рекомендацій з питань, пов'язаних з проведенням Інвестиційного конкурсу (реалізацією Інвестиційного проєкту), Інвестиційний агент подає до Суб'єктів погодження Передпроєктні пропозиції у складі, зазначеному у пункті 4.10 розділу IV цього Положення.

4.16. З метою виконання Робіт з підготовки інвестиційного проєкту Інвестиційним агентом можуть укладатись договори з третіми особами на виконання відповідних робіт та/або надання послуг. Витрати на оплату відповідних робіт та/або послуг можуть включатись до витрат на виконання Робіт з підготовки інвестиційного проєкту.

4.17. За результатами виконання Передінвестиційних робіт Інвестиційний агент передає Організатору інвестиційного конкурсу погоджений Замовником реалізації інвестиційного проєкту (в разі якщо він є відмінним від Інвестиційного агента) та особами, прав та обов'язків яких стосуватиметься процес реалізації Інвестиційного проєкту (балансоутримувачами, землекористувачами), Передінвестиційний пакет документів, який містить:

Передпроєктні пропозиції, погоджені із Суб'єктами погодження;

містобудівні умови та обмеження (за можливості);

пропозиції щодо економічної та фінансової моделі реалізації Інвестиційного проєкту;

пропозиції щодо Умов інвестиційного конкурсу;

інші документи (за необхідності).

4.18. Компенсація витрат Ініціатора інвестиційного конкурсу за підготовку Передпроєктних пропозицій не здійснюється.

Компенсація витрат за проведення Робіт з підготовки інвестиційного проєкту здійснюється переможцем Інвестиційного конкурсу Інвестиційному агенту в розмірі, що визначається Комісією під час затвердження Умов інвестиційного конкурсу на підставі кошторису витрат, але не менше 1 (одного) відсотка від орієнтовної вартості реалізації Інвестиційного проєкту.

Строк сплати компенсації за проведення Робіт з підготовки інвестиційного проєкту не повинен перевищувати 10 (десяти) робочих днів з дня укладення Інвестиційного договору в разі, якщо інший порядок сплати не визначений рішенням Комісії.

V. Проведення Інвестиційного конкурсу

5.1. Організатор інвестиційного конкурсу, Робоча група протягом 5 (п'яти) робочих днів, а у разі необхідності додаткового опрацювання, протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів після отримання від Інвестиційного агента Передінвестиційного пакету документів розглядають Передінвестиційний пакет документів.

Організатор інвестиційного конкурсу має право у встановленому порядку залучати для опрацювання Передінвестиційного пакету документів профільні структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підприємства, установи, організації, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, юридичних, фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

За результатами розгляду Передінвестиційного пакету документів Організатор інвестиційного конкурсу повертає його Інвестиційному агенту із обґрунтованими зауваженнями на доопрацювання.

5.2. У разі відсутності у Організатора інвестиційного конкурсу зауважень до Передінвестиційного пакету документів Робоча група забезпечує підготовку матеріалів для винесення на розгляд Комісії, розроблення Конкурсної документації та пропозицій Комісії щодо Умов Інвестиційного конкурсу, в тому числі строків отримання Конкурсної документації та подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, розміру Реєстраційного внеску, розміру та порядку компенсації вартості Передінвестиційних робіт, умов та розміру Конкурсного забезпечення, розміру Інвестиційного внеску та інших питань та пропонує Комісії включити відповідне питання до порядку денного найближчого засідання Комісії.

Розроблена Робочою групою Конкурсна документація виноситься на розгляд Комісії після внесення до порядку денного засідання Комісії.

Пропозиції щодо Умов інвестиційного конкурсу розробляються окремо по кожному об'єкту інвестування з урахуванням їх особливостей та інформації, що викладена в Передінвестиційному пакеті документів.

5.3. У разі прийняття Комісією рішення про проведення Інвестиційного конкурсу Комісія затверджує Конкурсну документацію, а також текст оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та визначає строк подання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі, який не може бути меншим 21 (двадцяти одного) календарного дня.

5.4. Організатор інвестиційного конкурсу за дорученням Комісії забезпечує публікацію оголошення про проведення Інвестиційного конкурсу в міській газеті «Хрещатик Київ» та на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва. За дорученням Комісії Організатор інвестиційного конкурсу може додатково забезпечити публікацію оголошення про проведення інвестиційного конкурсу у газетах «Урядовий кур'єр» або в іншому засобі масової інформації.

Перебіг  HYPERLINK "http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15?find=1&text=%EF%E5%F0%E5%EB%B3%EA+%F1%F2%F0%EE%EA%F3" \l "w216" строку проведення Інвестиційного конкурсу починається з наступного дня після публікації оголошення про проведення інвестиційного конкурсу.

5.5. Оголошення про проведення інвестиційного конкурсу містить інформацію про:

рішення Комісії, на підставі якого проводиться Інвестиційний конкурс;

об'єкт інвестування (найменування, орієнтовні техніко-економічні показники тощо);

обсяги робіт, які мають бути профінансовані Інвестором, а також розмір Інвестиційного внеску;

обов'язок переможця Інвестиційного конкурсу компенсувати Інвестиційному агенту витрати за виконанням Робіт з підготовки інвестиційного проєкту в порядку та на умовах відповідно до пункту 4.18 розділу IV цього Положення;

розмір та порядок сплати Реєстраційного внеску;

строк, протягом якого буде видаватися Конкурсна документація, час, адреса і порядок отримання Конкурсної документації;

строк, час та адреса прийому пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі;

основний (-і) критерій (-ії) визначення переможця Інвестиційно конкурсу;

адреса розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями;

інші відомості, визначені Комісією.

5.6. Інвестиційним агентом з моменту прийняття Комісією рішення про проведення Інвестиційного конкурсу здійснюються заходи щодо розповсюдження інформації про оголошений Інвестиційний конкурс серед потенційних інвесторів, в тому числі, але не виключно, шляхом проведення інформаційно-рекламних компаній, презентацій, обговорень тощо.

Після публікації оголошення про проведення Інвестиційного конкурсу Інвестиційний агент має право надавати потенційним Учасникам інвестиційного конкурсу інформацію щодо основних показників об'єкта інвестування, Умов інвестиційного конкурсу, в тому числі інформацію, що міститься в Передінвестиційному пакеті документів щодо цього Інвестиційного проєкту.

5.7. Після публікації оголошення про проведення Інвестиційного конкурсу будь-яка фізична, юридична особа або фізична особа-підприємець (крім претендентів, які не допускається до участі в Інвестиційному конкурсі, відповідно до пункту 1.12 цього Положення), яка виявила намір взяти у ньому участь та сплатила Реєстраційний внесок, має право отримати Конкурсну документацію.

Кошти, сплачені Учасниками інвестиційного конкурсу до бюджету
міста Києва в якості Реєстраційного внеску, поверненню не підлягають.

5.8. Кошти, сплачені до бюджету міста Києва Учасниками інвестиційного конкурсу в якості Реєстраційного внеску та переможцем Інвестиційного конкурсу – Інвестиційного внеску, спрямовуються до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва.

5.9. Видача Конкурсної документації проводиться одним із членів Робочої групи особі, яка сплатила Реєстраційний внесок (уповноваженому представнику такої особи) та з'явилася за адресою, зазначеною в оголошенні про проведення Інвестиційного конкурсу. Факт передачі Конкурсної документації фіксується одним із членів Робочої групи в журналі видачі Конкурсної документації.

Передінвестиційний пакет документів надсилається особі, яка сплатила Реєстраційний внесок та з'явилася за адресою, зазначеною в оголошенні про проведення Інвестиційного конкурсу, на електронну пошту, адреса якої зазначена в журналі видачі Конкурсної документації.

5.10. Конкурсна документація містить:

Умови інвестиційного конкурсу, в тому числі загальну інформацію про об'єкт інвестування, основні та додаткові критерії оцінки Конкурсної пропозиції і визначення переможця Інвестиційного конкурсу, розмір компенсації витрат Інвестиційного агента за виконання Робіт з підготовки інвестиційного проєкту в порядку та на умовах, визначених у пункту 4.18 розділу IV цього Положення;

кваліфікаційні критерії до Учасників інвестиційного конкурсу (у тому числі наявність фінансової спроможності та відсутність підстав для недопущення до участі в Інвестиційному конкурсі, визначених у пункті 1.12 розділу I цього Положення);

інструкцію для Учасників інвестиційного конкурсу, що містить відомості про адресу та строк подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, номери телефонів членів Робочої групи, порядок повідомлення Учасників інвестиційного конкурсу про можливу зміну строку подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, інші зміни до конкурсної документації, порядок повідомлення про дату, час та адресу розкриття конкурсних пропозицій;

порядок підготовки, оформлення і подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі (вимоги щодо його складу, повноти документації, яка надається, порядок підписання та завірення документів, внесення виправлень, вимоги до упакування, надписування і опечатування документів, способу їх доставки, порядок внесення змін до пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі);

форму заявки на участь в Інвестиційному конкурсі;

форму конкурсної пропозиції;

Передінвестиційний пакет документів (в електронному вигляді);

вимоги щодо виду та розміру Конкурсного забезпечення, а також за необхідності вимоги до виду та розміру забезпечення виконання зобов'язань переможця Інвестиційного конкурсу (Інвестора), які будуть визначені в Інвестиційному договорі;

інші відомості (за рішенням Комісії).

5.11. До пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, що подається до Робочої групи особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі та сплатила Реєстраційний внесок, входить:

а) заявка на участь в Інвестиційному конкурсі;

б) документи (належним чином завірені копії документів), що додаються до заявки на участь в Інвестиційному конкурсі;

в) конкурсна пропозиція.

5.12. Заявка на участь в Інвестиційному конкурсі має містити такі відомості:

а) для фізичних осіб:

дата заповнення;

назва об'єкта інвестування;

прізвище, ім'я та по батькові, копія паспорта (чи іншого документу, що згідно із законодавством України посвідчує особу) та копія довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (або, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову);

реквізити банківських рахунків;

адреса місця проживання, контактний номер телефону, адреса електронної пошти;

згода на обробку персональних даних;

б) для фізичних осіб-підприємців:

дата заповнення;

назва об'єкта інвестування;

прізвище, ім'я та по батькові, копія паспорта (чи іншого документу, що згідно із законодавством України посвідчує особу) та копія довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (або, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову)

адреса місця проживання, контактний номер телефону, адреса електронної пошти;

дата, місце реєстрації та найменування органу реєстрації;

реквізити банківських рахунків;

згода на обробку персональних даних;

в) для юридичних осіб:

дата заповнення;

назва об'єкта інвестування;

повне найменування, місцезнаходження, контактний номер телефону, факсу, адреса електронної пошти, код ЄДРПОУ;

дата, місце реєстрації та найменування органу реєстрації;

відомості про осіб, уповноважених діяти від імені юридичної особи, які мають право підпису;

реквізити банківських рахунків.

5.13. До складу документів, що додаються до заявки на участь в Інвестиційному конкурсі, включаються:

15.13.1. Засвідчені в установленому порядку копії установчих документів особи, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі – для юридичних осіб;

документи (витяг з торговельного, банківського або судового реєстру тощо), що підтверджують реєстрацію юридичної особи у країні її місцезнаходження – для юридичних осіб – нерезидентів України;

копія паспорта (чи іншого документа, що згідно із законодавством України посвідчує особу) та копія довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (або, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову) – для фізичних осіб.

15.13.2. Документи та відомості, що підтверджують можливість Учасника інвестиційного конкурсу забезпечити належне фінансування інвестиційної діяльності, а саме:

а) для фізичних осіб:

1) копія податкової декларації про доходи;

2) відомості щодо наявності досвіду та можливостей фінансового та організаційного забезпечення реалізації Інвестиційного проєкту;

3) документи та відомості, що підтверджують відсутність ознак, передбачених пунктом 1.12 розділу I цього Положення, які виключають можливість брати участь у Інвестиційному конкурсі;

4) пропозиції щодо виконання Умов інвестиційного конкурсу;

5) підтвердження готовності внести Інвестиційний внесок в порядку, визначеному Умовами інвестиційного конкурсу;

6) підтвердження готовності в порядку та на умовах, визначених у пункті 4.18 розділу IV цього Положення, компенсувати Інвестиційному агенту витрати за виконання Робіт з підготовки Інвестиційного проєкту;

б) для фізичних осіб-підприємців:

1) податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця (для спрощеної системи оподаткування);

2) декларація про майновий стан та доходи (для загальної системи оподаткування);

3) довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів;

4) відомості щодо наявності досвіду та можливостей фінансового та організаційного забезпечення реалізації Інвестиційного проєкту;

5) документи та відомості, що підтверджують відсутність ознак, передбачених пунктом 1.12 розділу I цього Положення, які виключають можливість брати участь у Інвестиційному конкурсі;

6) пропозиції щодо виконання Умов інвестиційного конкурсу;

7) підтвердження готовності внести Інвестиційний внесок в порядку, визначеному Умовами інвестиційного конкурсу;

8) підтвердження готовності в порядку та на умовах, визначених у пункті 4.18 розділу IV цього Положення, компенсувати Інвестиційному агенту витрати за виконання Робіт з підготовки Інвестиційного проєкту;

в) для юридичних осіб – резидентів за останній звітній період:

1) баланс підприємства (форма № 1 Додатку 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73);

2) звіт про фінансові результати (форма № 2 Додатку 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73);

3) звіт про рух грошових коштів (форма № 3 Додатку 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73);

4) звіт про власний капітал (форма № 4 Додатку 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73);

5) примітки до річної фінансової звітності;

6) довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів;

7) стисла довідка, видана юридичною особою, з розшифруванням на дату подання документів інформації про дебіторську та кредиторську заборгованість юридичної особи з позначенням дати їх виникнення та контрагентів;

8) відомості щодо наявності досвіду та можливостей фінансового та організаційного забезпечення реалізації Інвестиційного проєкту;

9) документи та відомості, що підтверджують відсутність ознак, передбачених пунктом 1.12 розділу I цього Положення, які виключають можливість брати участь у Інвестиційному конкурсі;

10) пропозиції щодо виконання Умов інвестиційного конкурсу;

11) підтвердження готовності внести Інвестиційний внесок в порядку, визначеному Умовами інвестиційного конкурсу;

12) підтвердження готовності в порядку та на умовах, визначених у пункті 4.18 розділу IV цього Положення, компенсувати Інвестиційному агенту витрати за виконання Робіт з підготовки Інвестиційного проєкту;

г) для юридичних та фізичних осіб – нерезидентів України:

1) звітні документи, що передбачені у країні резидентства/громадянства таких осіб;

2) відомості щодо наявності досвіду та можливостей фінансового та організаційного забезпечення реалізації Інвестиційного проєкту;

3) документи та відомості, що підтверджують відсутність ознак, передбачених пунктом 1.12 розділу I цього Положення, які виключають можливість брати участь у Інвестиційному конкурсі;

4) пропозиції щодо виконання Умов інвестиційного конкурсу;

5) підтвердження готовності внести Інвестиційний внесок в порядку, визначеному Умовами інвестиційного конкурсу;

6) підтвердження готовності в порядку та на умовах, визначених у пункті 4.18 розділу IV цього Положення, компенсувати Інвестиційному агенту витрати за виконання Робіт з підготовки Інвестиційного проєкту.

15.13.3. Конкурсне забезпечення відповідно до вимог, затверджених Комісією.

15.13.4. Копія документу, що підтверджує сплату Реєстраційного внеску.

15.13.5. За рішенням Комісії до складу документів, що додаються до заявки на участь в Інвестиційному конкурсі, можуть включатися й інші відомості.

5.14. Конкурсна пропозиція оформлюється за формою, затвердженою Комісією у складі Конкурсної документації, із обов'язковим зазначенням реквізитів особи, що подає конкурсну пропозицію згідно із визначеними критеріями оцінки конкурсної пропозиції, відповідно до яких буде здійснюватися визначення переможця Інвестиційного конкурсу. Конкурсна пропозиція обов’язково включає зобов'язання укласти Інвестиційний договір відповідно до визначених Умов інвестиційного конкурсу та додаткових умов, викладених Учасником інвестиційного конкурсу у наданій конкурсній пропозиції.

5.15. Заявка на участь в Інвестиційному конкурсі, документи (належним чином завірені копії документів), що додаються до заявки на участь в Інвестиційному конкурсі, та конкурсна пропозиція, що подаються особою (уповноваженим представником особи), яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, підписуються цією особою (уповноваженим представником особи) та скріплюється її печаткою (у разі наявності).

Документи (копії документів), що додаються до заявки на участь в Інвестиційному конкурсі, повинні бути прошиті, пронумеровані та скріплені печаткою (у разі наявності) та завірені в установленому порядку.

5.16. Заявка на участь в Інвестиційному конкурсі, документи до неї та конкурсні пропозиції (пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі) подаються Робочій групі в строк, установлений в оголошенні про проведення Інвестиційного конкурсу.

Факт подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі фіксується одним із членів Робочої групи в журналі отримання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі.

5.17. Конкурсна пропозиція, подана особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, розглядається як пропозиція Організатору інвестиційного конкурсу укласти Інвестиційний договір (оферта) на умовах, визначених в Умовах інвестиційного конкурсу та додаткових умовах, викладених особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі у наданій конкурсній пропозиції.

5.18. Конкурсна пропозиція подається особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі у конверті, на якому зазначається повна назва адресата (Комісії), його місцезнаходження, найменування об'єкта інвестування, найменування / прізвище, ім'я та по батькові особи, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, її місцезнаходження/місце реєстрації/місце проживання та код ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків (або, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, інформацію про це).

Якщо конкурсна пропозиція складається більше, ніж з 1 (одного) аркуша, така конкурсна пропозиція повинна подаватись прошитою, пронумерованою, завіреною в установленому порядку та скріпленою печаткою (у разі наявності).

5.19. Робоча група протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня отримання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, а у разі необхідності додаткового опрацювання, протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів, але не пізніше, ніж за 3 (три) робочих дні до спливу строку подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, аналізує заявки на участь в Інвестиційному конкурсі та документи, додані до неї, на їх відповідність вимогам до Конкурсної документації, а також щодо наявності обставин, за яких особа, яка подала відповідні документи, до участі в Інвестиційному конкурсі не допускається відповідно до цього Положення та законодавства України.

У разі, якщо пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі було подано особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі пізніше, ніж за 3 (три) робочих дні до завершення строку для подання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі, Робоча група аналізує таку заявку та документи, додані до неї протягом 5 (п'яти) робочих днів.

5.20. У разі виявлення Робочою групою невідповідності поданих документів вимогам до Конкурсної документації, які можуть бути виправлені особою, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, Робоча група забезпечує письмове інформування особи, яка виявила намір взяти участь в Інвестиційному конкурсі, про зауваження. До моменту виправлення зауважень особа, яка подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі, не може брати участь в Інвестиційному конкурсі та її конкурсна пропозиція не розглядається. Виправлення зауважень можливо виключно до закінчення строку подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі.

У разі виявлення Робочою групою обставин, за яких особа, яка подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі не допускається відповідно до цього Положення та законодавства України до участі в Інвестиційному конкурсі, Робоча група письмово обґрунтовано відхиляє пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі та пропонує особі, яка подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі, отримати зазначені документи особисто або через уповноваженого представника особи з відповідною відміткою в журналі отримання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі.

5.21. Якщо заявка на участь в Інвестиційному конкурсі та документи, додані до неї, відповідають цьому Положенню та відсутні обставини, за яких особа, яка подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі не допускається відповідно до цього Положення та законодавства України до участі в Інвестиційному конкурсі, Робоча група забезпечує інформування особи, яка подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі, про набуття статусу Учасника інвестиційного конкурсу та про присвоєння її конкурсній пропозиції реєстраційного номера.

5.22. Учасник інвестиційного конкурсу може оформити та подати тільки одну конкурсну пропозицію.

До закінчення строку подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі Учасник інвестиційного конкурсу має право вносити зміни до конкурсної пропозиції з метою її удосконалення шляхом відкликання поданої конкурсної пропозиції, яка повертається Учаснику інвестиційного конкурсу (уповноваженому представнику Учасника інвестиційного конкурсу) з відповідною відміткою в журналі отримання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі, та подання нової конкурсної пропозиції або зняти свою конкурсну пропозицію з розгляду шляхом її відкликання.

5.23. Після початку розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями вносити зміни до конкурсної пропозиції заборонено.

5.24. Розкриття конвертів із конкурсними пропозиціями Учасників інвестиційного конкурсу, як правило, здійснюється на найближчому засіданні Комісії після закінчення строку подання пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі.

За результатами розкриття конвертів із конкурсними пропозиціями та їх аналізу Комісія приймає рішення про визначення Учасника інвестиційного конкурсу переможцем Інвестиційного конкурсу або про оголошення Інвестиційного конкурсу таким, що не відбувся.

5.25. Комісія забезпечує вільний доступ до результатів інвестиційних конкурсів та інформації, пропозицій Учасників інвестиційного конкурсу, наданих відповідно до пунктів 5.12, 5.13, 5.14 цього розділу цього Положення, з розміщенням вищезазначеної інформації на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва.

5.26. Комісія забезпечує складання протоколів засідань Комісії з подальшим їх розміщенням протягом 3 (трьох) робочих днів з дня їх підписання на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва.

5.27. Для підвищення рівня прозорості та відкритості діяльності Комісії, за наявності технічної можливості, здійснюється онлайн - трансляція засідань Комісії шляхом візуального аудіо- та відеовідтворення в режимі реального часу на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва.

5.28. Переможцем Інвестиційного конкурсу визначається Учасник інвестиційного конкурсу, який запропонував найкращі умови за основним (-ми) критерієм (-ями) оцінки конкурсної пропозиції, затвердженим (-ими) Комісією у складі Конкурсної документації. У разі, якщо декілька Учасників інвестиційного конкурсу запропонували однакові пропозиції за основним (-ми) критерієм (-ями) оцінки конкурсної пропозиції, Комісією оцінюються пропозиції цих Учасників інвестиційного конкурсу за додатковими критеріями оцінки конкурсної пропозиції, затвердженими Комісією у складі Конкурсної документації. У такому разі переможцем Інвестиційного конкурсу  визначається один із цих Учасників інвестиційного конкурсу, який запропонував найкращі умови за додатковими критеріями. .

У виняткових випадках, коли аналіз та порівняння конкурсних пропозицій Учасників інвестиційного конкурсу за основним(-ми) критерієм(-ями) та/або додатковими критеріями потребує додаткового часу, Комісія після розкриття конкурсних пропозицій здійснює фіксацію всіх конкурсних пропозицій за основним(-ми) критерієм(-ями) та додатковими критеріями та доручає Робочій групі провести аналіз поданих Учасниками інвестиційного конкурсу конкурсних пропозицій, оформити порівняльну таблицю конкурсних пропозицій Учасників інвестиційного конкурсу та винести пропозиції щодо визначення переможця Інвестиційного конкурсу на розгляд на чергове засідання Комісії.

5.29. Якщо участь в Інвестиційному конкурсі взяв лише один Учасник інвестиційного конкурсу, пропозиції якого відповідають Умовам інвестиційному конкурсу, цей Учасник інвестиційного конкурсу рішенням Комісії визначається переможцем Інвестиційного конкурсу, Інвестиційний договір укладається з цим Учасником інвестиційного конкурсу після узгодження з ним всіх умов Інвестиційного договору в порядку, передбаченому цим Положенням.

5.30. Переможець Інвестиційного конкурсу затверджується розпорядженням Київського міського голови за поданням Організатора інвестиційного конкурсу.

5.31. Інвестиційний конкурс може бути оголошений Комісією таким, що не відбувся, у разі якщо:

для участі в Інвестиційному конкурсі Робочою групою не було зареєстровано жодного Учасника інвестиційного конкурсу;

всі конкурсні пропозиції не відповідають Умовам інвестиційного конкурсу.

У разі оголошення Комісією Інвестиційного конкурсу таким, що не відбувся, Комісія може прийняти рішення про повторне проведення Інвестиційного конкурсу.

У разі оголошення Комісією Інвестиційного конкурсу таким, що не відбувся, за зверненням до Організатора інвестиційного конкурсу особи, що подала пакет документів для участі в Інвестиційному конкурсі, Робоча група забезпечує повернення документів з пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі, за виключенням заявки на участь в Інвестиційному конкурсі.

Факт повернення документів з пакету документів для участі в Інвестиційному конкурсі підтверджується відповідною відміткою в журналі отримання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі.

5.32. Результати проведеного Інвестиційного конкурсу оформляються Рішенням Комісії, в якому, зазначається:

а) найменування об'єкта інвестування;

б) присутні члени Комісії;

в) відомості про Учасників інвестиційного конкурсу;

г) пропозиції Учасників інвестиційного конкурсу;

д) пропозиції присутніх на засіданні членів Комісії щодо визначення переможця Інвестиційного конкурсу;

е) результати голосування за оцінкою конкурсних пропозицій;

ж) рішення про визначення Учасника інвестиційного конкурсу переможцем Інвестиційного конкурсу або про оголошення Інвестиційного конкурсу таким, що не відбувся.

5.33. Організатор інвестиційного конкурсу повідомляє переможця та Учасників інвестиційного конкурсу про результати Інвестиційного конкурсу протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня видання розпорядження Київського міського голови про затвердження переможця Інвестиційного конкурсу.

Робоча група за зверненням Учасників інвестиційного конкурсу до Організатора інвестиційного конкурсу забезпечує повернення Учасникам інвестиційного конкурсу, крім переможця Інвестиційного конкурсу, їх Конкурсноого забезпечення протягом 15 (п’ятнадцяти) робочих днів з дня укладення Інвестиційного договору. Факт повернення Конкурсного забезпечення Учасникам інвестиційного конкурсу підтверджується відповідною відміткою в журналі отримання пакетів документів для участі в Інвестиційному конкурсі та в разі необхідності іншим документом, передбаченим законодавством України.

VI. Укладання Інвестиційного договору та його виконання

6.1. Протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня видання розпорядження Київського міського голови про затвердження переможця Інвестиційного конкурсу Організатор інвестиційного конкурсу спільно із Замовником реалізації інвестиційного проєкту та Інвестиційним агентом доопрацьовують проєкт Інвестиційного договору в частині, що стосується врахування конкурсних пропозицій переможця Інвестиційного конкурсу, визначення складу сторін Інвестиційного договору та інших питань, не визначених проєктом Інвестиційного договору.

В обов'язковому порядку сторонами Інвестиційного договору мають виступати:

переможець Інвестиційного конкурсу;

Замовник реалізації інвестиційного проєкту;

Організатор інвестиційного конкурсу;

власник (балансоутримувач) об’єкта (у разі, якщо він є відмінним від Замовника реалізації інвестиційного проєкту).

Інші особи можуть бути залучені в якості сторони Інвестиційного договору лише у випадку, якщо це було передбачено Умовами інвестиційного конкурсу, або у разі надання згоди переможця Інвестиційного конкурсу на залучення такої особи в якості сторони Інвестиційного договору.

6.2. Організатор інвестиційного конкурсу протягом 10 (десяти) робочих днів з дня видання розпорядження Київського міського голови про затвердження переможця Інвестиційного конкурсу:

забезпечує публікацію результатів Інвестиційного конкурсу в друкованих засобах масової інформації відповідно до пункту 5.4 розділу V цього Положення;

направляє переможцю Інвестиційного конкурсу запрошення для підписання Інвестиційного договору та надає проєкт Інвестиційного договору, який враховує конкурсні пропозиції переможця Інвестиційного конкурсу.

6.3. Якщо протягом 15 (п'ятнадцяти) робочих днів з дати отримання переможцем Інвестиційного конкурсу запрошення, зазначеного в абзаці третьому пункту 6.2 розділу VI цього Положення,  на поштову адресу, зазначену в заявці на участь в Інвестиційному конкурсі, Інвестиційний договір не буде укладений через: а) відмову переможця Інвестиційного конкурсу від підписання Інвестиційного договору; б) висування переможцем Інвестиційного конкурсу неприйнятних умов підписання Інвестиційного договору, а саме умов, що суперечать законодавству України, та/або Умовам інвестиційного конкурсу, та/або умовам конкурсної пропозиції цього переможця Інвестиційного конкурсу; в) ненадання переможцем Інвестиційного конкурсу забезпечення виконання зобов’язань за Інвестиційним договором, що передбачене Умовами інвестиційного конкурсу, Організатором інвестиційного конкурсу виносяться на розгляд Комісії питання про скасування рішення Комісії про визначення Учасника інвестиційного конкурсу переможцем Інвестиційного конкурсу та у разі можливості питання про визначення переможцем Інвестиційного конкурсу іншого Учасника інвестиційного конкурсу відповідно до пункту 5.28 розділу V цього Положення.

У разі прийняття Комісією рішення про скасування рішення Комісії про визначення Учасника інвестиційного конкурсу переможцем Інвестиційного конкурсу (та/або визначення нового переможця Інвестиційного конкурсу) Організатор інвестиційного конкурсу протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня прийняття цього рішення Комісією готує та подає проєкт розпорядження Київського міського голови про визнання таким, що втратило чинність розпорядження Київського міського голови, зазначеного у пункті 5.30 розділу V цього Положення.

6.4. Від імені Організатора інвестиційного конкурсу Інвестиційний договір підписує директор Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) або уповноважена ним особа.

6.5. Інвестиційний договір вважається укладеним з дня підписання сторонами Інвестиційного договору та скріплення печатками (за наявності).

6.6. Контроль за виконанням умов Інвестиційного договору покладається на сторони в межах, визначених цим пунктом.

Організатор інвестиційного конкурсу в межах компетенції здійснює моніторинг виконання Умов інвестиційного конкурсу.

Замовник реалізації інвестиційного проєкту здійснює контроль за виконанням умов Інвестиційного договору, в тому числі стосовно відповідності цільовому призначенню земельної ділянки, проєктній документації, якості робіт та послуг та додержання строків, встановлених в Інвестиційному договорі. Замовник реалізації інвестиційного проєкту звітує про стан реалізації Інвестиційного проєкту не рідше, ніж один раз на 6 (шість) місяців, на черговому засіданні Комісії.

6.7. Заміна сторін, в Інвестиційному договорі, крім Організатора інвестиційного конкурсу, можлива за наявності сукупності умов:

інші сторони Інвестиційного договору не заперечують проти заміни сторони Інвестиційного договору;

нова сторона погодилась на вступ до Інвестиційного договору на визначених в ньому умовах, що були погоджені з попередньою стороною;

Комісія погодила заміну сторони в Інвестиційному договорі;

рішення Комісії про погодження заміни сторони Інвестиційного договору затверджено розпорядженням Київського міського голови.

У разі ініціювання заміни Інвестора, з метою прийняття Комісією рішення про погодження такої заміни, новий Інвестор повинен надати Комісії документи, зазначені в пункті 5.13 розділу V цього Положення.

6.8. За наявності всіх умов, визначених в пункті 6.7 розділу VI цього Положення, сторони вносять відповідні зміни до Інвестиційного договору шляхом укладення додаткової угоди.

6.9. Сума інвестицій, зазначена в Інвестиційному договорі, може збільшуватись/зменшуватись залежно від зміни фактичних витрат на підготовку проєктної документації, містобудівного розрахунку та/або виконання робіт, передбачених відповідним Інвестиційним договором.

У разі зменшення суми інвестицій, зазначеної в Інвестиційному договорі, повернення будь-яких платежів від Організатора інвестиційного конкурсу та Інвестиційного агента на користь переможця Інвестиційного конкурсу не здійснюється.

6.10. Інвестиційним договором у разі, якщо інше не передбачено Умовами інвестиційного конкурсу, передбачається обов'язок Інвестора здійснювати компенсацію документально підтверджених витрат Замовника реалізації інвестиційного проєкту, пов'язаних з реалізацією Інвестиційного проєкту, в тому числі витрат на оформлення прав на земельну ділянку та утримання земельної ділянки, витрат на розробку та експертизу проєктної документації, витрат, пов'язаних зі здійсненням будівництва Об'єкту інвестування та прийняттям його в експлуатацію, інших витрат, передбачених законодавством України та Інвестиційним договором.

6.11. Інвестиційним договором або іншим договором, укладеним між Інвестором та особою, що здійснює під час реалізації Інвестиційного проєкту функції замовника будівництва відповідно до законодавства України, можуть передбачатись умови щодо делегування Інвестору прав та обов'язків замовника будівництва.

У разі здійснення цією особою функцій замовника будівництва самостійно Інвестор зобов'язаний здійснити компенсацію цій особі всіх витрат, пов’язаних з виконанням прав та обов'язків замовника будівництва.

6.12. У разі, якщо визначені проєктною документацією або іншою документацією, передбаченою законодавством України, техніко-економічні показники Об'єкта інвестування будуть більшими, ніж орієнтовні техніко-економічні показники, зазначені в Умовах інвестиційного конкурсу та за які розраховувався Інвестиційний внесок, Інвестор та/або Замовник реалізації проєкту до початку реалізації Інвестиційного проєкту або у випадку коригування проєктної документації або іншої документації, передбаченої законодавством України, до закінчення реалізації Інвестиційного проєкту звертається (звертаються) до Організатора інвестиційного конкурсу з проханням розглянути питання збільшення техніко-економічних показників Об'єкта інвестування на засіданні Комісії. Таке звернення Інвестора розглядається Комісією на найближчому засіданні.

Розмір додаткового Інвестиційного внеску розраховується пропорційно розміру збільшення техніко-економічних показників, визначених проєктною документацією або іншою документацією, передбаченою законодавством України, відповідно до орієнтовних техніко-економічних показників, зазначених в Умовах інвестиційного конкурсу та за які розраховувався Інвестиційний внесок, з урахуванням індексу інфляції.

Розмір додаткового Інвестиційного внеску визначається за рішенням Комісії.  Обов’язок Інвестора щодо сплати додаткового Інвестиційного внеску визначається в Інвестиційному договорі шляхом укладення сторонами додаткової угоди про внесення змін до Інвестиційного договору.

6.13. У разі збільшення витрат на реалізацію Інвестиційного проєкту Інвестор здійснює додаткове фінансування усіх пов'язаних з цим витрат у порядку та на умовах, передбачених Інвестиційним договором та з урахуванням затвердженої в установленому порядку проєктної документації.

6.14. Організатор інвестиційного конкурсу має право розірвати Інвестиційний договір з Інвестором в установленому порядку, якщо Інвестор порушує умови Інвестиційного договору, не виконує або виконує неналежним чином зобов'язання за Інвестиційним договором.

Замовник реалізації інвестиційного проєкту в разі виявлення порушень умов Інвестиційного договору зобов'язаний повідомити Організатора інвестиційного конкурсу про відповідні порушення. Замовник реалізації інвестиційного проєкту та/або Організатор інвестиційного конкурсу можуть мати інші права, передбачені Інвестиційним договором, у тому числі застосовувати штрафні санкції до Інвестора.

6.15. У разі розірвання Інвестиційного договору з Інвестором Комісія відповідно до цього Положення вирішує питання про залучення нового Інвестора шляхом проведення нового Інвестиційного конкурсу або, у разі можливості визначення відповідно до пункту 5.28 розділу V цього                      Положення переможцем Інвестиційного конкурсу іншого Учасника інвестиційного конкурсу, а також умови та обсяги відшкодування новим Інвестором попередньому Інвестору понесених ним витрат на реалізацію Інвестиційного проєкту. Відшкодування новим Інвестором витрат, понесених попереднім Інвестором на реалізацію Інвестиційного проєкту, здійснюється новим Інвестором відповідно до умов укладеного з ним Інвестиційного договору.

6.16. Згода на знесення будинків (будівель), споруд тощо, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, якщо така необхідність виникла в процесі реалізації Інвестиційного проєкту, надається рішенням Київської міської ради з визначенням умов такого знесення.

6.17. Право власності на Об'єкти інвестування або їх частини, створені в процесі реалізації Інвестиційного проєкту, набувається та/або передається Інвестору відповідно до умов Інвестиційного договору.

Сторони Інвестиційного договору зобов'язані вжити всіх передбачених законодавством заходів для забезпечення набуття та/або переходу (передання) права власності на створені в результаті реалізації Інвестиційного проєкту об’єкти на умовах Інвестиційного договору.

6.18. Державна реєстрація права власності на об'єкти, зазначені в пункті 6.17 розділу VI цього Порядку, забезпечується особою, що набула таке право (до якої перейшло (передалось) таке право), самостійно після прийняття в експлуатацію таких об'єктів в установленому порядку.

6.19. Об'єкти інвестування або їх частини, створені в процесі реалізації Інвестиційного проєкту, будівництво або реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт, технічне переоснащення тощо яких здійснено за  кошти Інвесторів і набуття та/або перехід (передача) яких у власність Інвесторів Умовами інвестиційного конкурсу та Інвестиційними договором не передбачена, визнаються комунальною власністю територіальної громади міста Києва в установленому порядку з обов’язковою подальшою реєстрацією прав на них у встановленому законодавством порядку.

6.20. Організатор інвестиційного конкурсу забезпечує публікацію на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва повного тексту Інвестиційного договору, додатків до Інвестиційного договору, додаткових угод до Інвестиційного договору протягом 5 (п’яти) календарних днів з моменту їх укладення.

VII. Вирішення питань щодо землекористування

7.1. Набуття права на земельну ділянку, яка буде використовуватися для реалізації Інвестиційного проєкту, може вирішуватись одним з таких способів:

7.1.1 Шляхом надання у користування інвестиційно привабливої земельної ділянки особі, визначеній Комісією, якщо такою особою є районна в місті Києві державна адміністрація, підприємство, установа або організація, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

7.1.2 Шляхом продажу інвестиційно привабливої земельної ділянки або надання прав на неї Інвестору в порядку, передбаченому законодавством України.

7.2. Інформація щодо земельної ділянки, на якій планується реалізація Інвестиційного проєкту, надається Організатором інвестиційного конкурсу з урахуванням визначеного в установленому порядку Об'єкта інвестування протягом 5 (п'яти) робочих днів після видання розпорядження Київського міського голови відповідно до абзацу першого пункту 4.5 розділу IV цього Положення, до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для врахування при вирішення питань, пов’язаних з цією земельною ділянкою.

7.3. Земельна ділянка, право на яку оформлюється відповідно до підпункту 7.1.1 пункту 7.1 розділу VII цього Положення, не може бути передана у користування або власність Інвестору та/або особам, зазначеним у абзаці третьому пункту 7.7 розділу VII цього Положення, до моменту завершення реалізації Інвестиційного договору та набуття права власності на Об'єкт інвестування або його частини, створений в процесі реалізації Інвестиційного проєкту (у випадку якщо таке набуття передбачено умовами Інвестиційного договору).

7.4. Після видання розпорядження Київського міського голови, передбаченого пунктом 5.30 розділу V цього Положення, перший заступник голови Київської міської державної адміністрації або заступник голови Київської міської державної адміністрації, який є головою Комісії, звертається до Київської міської ради з пропозицією врахувати результати Інвестиційного конкурсу з метою вирішення питання про надання переможцю Інвестиційного конкурсу земельної ділянки відповідно до підпункту 7.1.2 пункту 7.1 розділу VII цього Положення.

7.5. Після визначення Комісією особи, яка набуватиме прав на інвестиційно привабливу земельну ділянку, або після видання розпорядження Київського міського голови про затвердження переможця Інвестиційного конкурсу відповідна особа в установленому законодавством України порядку вчиняє дії щодо отримання в користування земельної ділянки, необхідної для реалізації Інвестиційного проєкту.

7.6. Особа, зазначена у пункті 7.5 розділу VII цього Положення щомісячно інформує Організатора інвестиційного конкурсу про стан оформлення права користування земельною ділянкою, необхідною для реалізації Інвестиційного проєкту з метою врахування цієї інформації.

7.7. Умовами інвестиційного конкурсу та Інвестиційного договору може бути визначено:

обов'язок Інвестора оформити право власності або користування земельною ділянкою відповідно до затверджених Умов інвестиційного конкурсу, Інвестиційного договору та законодавства України після реалізації Інвестиційного проєкту,

або обов'язок Інвестора передбачити однією з умов передачі створеного в результаті реалізації Інвестиційного проєкту об'єкта (житлового будинку) власнику або експлуатуючій організації або об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) зобов'язання цих осіб оформити право власності або право користування земельною ділянкою.

Київський міський голова                                                     Віталій КЛИЧКО

Аналіз регуляторного впливу

Цей аналіз підготовлений з метою затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі – Положення).

I. Визначення проблеми

Прийняття цього рішення зумовлено необхідністю у затвердженні нового Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва з метою приведення процедури до вимог законодавства України та підвищення ефективності та прозорості процесу проведення інвестиційних конкурсів.

На сьогодні інвестиційний процес є тривалим та складним; недостатньо чіткі та прозорі процедури; недостатність комунікації з інвесторами, як наслідок – можлива втрата довіри; існує можливість відмови учасникам інвестиційного конкурсу з більш вигідною конкурсною пропозицією з формальних підстав тощо.

Прийняття даного рішення забезпечить створення сприятливих умов для провадження інвестиційної діяльності та застосування відкритих економічних методів залучення додаткових коштів для збалансованого економічного і соціального розвитку міста Києва.

Основні групи (підгрупи), на які справляється вплив при підготовці проєкту:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

 

Держава

+

 

Суб'єкти господарювання,

+

 

у тому числі суб'єкти малого підприємництва*

+

 

Обґрунтування необхідності державного регулювання та неможливість розв’язання проблеми за допомогою чинного регулювання

Правове регулювання, яке здійснюється на підставі діючих нормативно-правових актів, не можна вважати ефективним для сучасних умов. Спосіб організації правового регулювання в даній сфері вимагає відповідних змін до актів органу місцевого самоврядування.

З урахуванням норм законодавства України можливість досягнення цілей, передбачених в розділі ІІ даного аналізу, у разі прийняття рішення «Про затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва» є цілком реальною.

Прийняття рішення, яке удосконалить порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві з урахуванням актів діючого законодавства в галузі залучення інвестицій, слугуватиме фундаментальним підходом для:

  • приведення процедури проведення інвестиційних конкурсів у відповідність до потреб суб’єктів інвестиційної діяльності міста Києва;
  • зменшення витрат бюджетних коштів на підготовку інвестиційних проєктів;
  • реалізації інвестиційних проєктів, у т. ч. житлового, соціального будівництва, інфраструктурних проєктів;
  • створення нових робочих місць;
  • підвищення ділової активності у сфері інвестування.

Запропоноване регулювання покликане вирішити вищезазначені проблеми, впорядкувавши відносини, пов’язані з проведенням інвестиційних конкурсів у місті Києві та залученням додаткових коштів для виконання програм економічного і соціального розвитку міста Києва.

Проблемні питання, які пропонується врегулювати в результаті прийняття регуляторного акта, не можуть бути вирішені за допомогою ринкових механізмів оскільки існуватиме загроза врахування перш за все інтересів суб’єктів підприємницької діяльності, а не територіальної громади міста Києва.

II. Цілі державного регулювання

Вдосконалення процедури проведення інвестиційних конкурсів призведе до підвищення активності інвесторів, реалізації інвестиційних проєктів, у т. ч. житлового, соціального будівництва, інфраструктурних проєктів, збільшення надходжень до бюджету міста Києва, створенню нових робочих місць та дозволить створити основу переходу на якісно новий рівень залучення інвестицій у розвиток міста Києва.

Відповідно до проєкту Положення:

розширюється та уточнюється перелік об’єктів інвестування, передбачається, що ініціатором інвестиційного проєкту може виступати будь-яка фізична або юридична особа, підприємство, організація незалежно від форми власності;

визначається посадовий склад інвестиційної комісії від виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

для забезпечення чітких та прозорих процедур інвестиційного процесу передбачається публікація порядку денного засідання інвестиційної комісії на Єдиному вебпорталі територіальної громади міста Києва не пізніше як за 5 (п’ять) робочих днів до початку засідання, а також розміщення протоколу інвестиційної комісії протягом 3 (трьох) робочих днів після підписання;

з метою недопущення відмови з формальних підстав учаснику інвестиційного конкурсу з більш вигідною пропозицією подана заявка попередньо буде перевірятись робочою групою, а безпосередньо на засіданні інвестиційної комісії будуть розкриватися конверти виключно із пропозиціями, за якими змагатимуться учасники;

для забезпечення зовнішнього моніторингу за дотриманням суб’єктами інвестиційного процесу вимог законодавства та здійснення контролю за інвестиційним процесом передбачається створення консультативно-дорадчого органу (public oversight), до складу якого будуть включені незалежні експерти, представники бізнесу та громадськості, іноземні спеціалісти та інші.

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Залишити існуючу ситуацію без змін

Не забезпечує досягнення цілей, оскільки недосконалий існуючий механізм регулювання проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві не відповідає вимогам діючого законодавства в частині вирішення майново-правових, земельних питань тощо; не забезпечує чіткість процедури регулювання

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

Частково забезпечить досягнення цілей, але в цілому неможливо забезпечити відповідність вимогам діючого законодавства та чіткість процедури у зв’язку з внесенням змін тільки частково

Прийняття запропонованого проєкту рішення

Максимально із альтернативних варіантів відповідає потребам у вирішенні проблемних питань. Передбачає задоволення інтересів усіх зацікавлених сторін та забезпечує встановлення чітких, прозорих та зрозумілих методів регулювання

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Залишити існуючу ситуацію без змін

Відсутні

Альтернатива є неприйнятною, оскільки не забезпечує досягнення поставленої мети.

Ненадходження потенційно можливих обсягів інвестицій, коштів до бюджету міста Києва.

Публікація оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та переможця відповідного інвестиційного конкурсу (можливо декілька разів)

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

Дозволить розв’язати визначені проблеми частково. Враховує зміни до законодавства в частині вирішення майново-правових та земельних питань

Не забезпечує врегулювання використання механізмів залучення інвестицій та ефективного використання активів міста Києва.

Ненадходження потенційно можливих обсягів інвестицій, коштів до бюджету міста Києва.

Публікація оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та переможця відповідного інвестиційного конкурсу (можливо декілька разів)

Прийняття запропонованого проєкту рішення

Прийняття проєкту регуляторного акта дозволить розв’язати визначені проблеми в цілому. Враховує зміни до законодавства в частині вирішення майново-правових та земельних питань.

Створить систему контролю за дотриманням суб’єктами інвестиційного процесу вимог законодавства та здійснення контролю за інвестиційним процесом. Порівняно з існуючою ситуацією цей регуляторний акт дасть змогу більш досконало регламентувати порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві з урахуванням актів діючого законодавства в галузі інвестиційної діяльності, сприятиме унеможливленню ситуацій, пов’язаних з корупційними діями

Опублікування прийнятого нормативного документа в засобах масової інформації.

Публікація оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та переможця відповідного інвестиційного конкурсу

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Залишити існуючу ситуацію без змін

Відсутні

Ненадходження потенційно можливих обсягів інвестицій та відповідно втрата можливості створення нових робочих місць

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

Відсутні

Ненадходження потенційно можливих обсягів інвестицій, коштів до бюджету міста Києва, які в подальшому направляються на будівництво/реконструкцію комунальних закладів освіти, охорони здоров’я тощо

Прийняття запропонованого проєкту рішення

Збільшення обсягів інвестицій та відповідно створення нових робочих місць.

Контроль за використанням майна та земель територіальної громади міста Києва, на яких планується проведення інвестиційних конкурсів.

Відкритий доступ до інформації та документів про роботу інвестиційної комісії

Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

170

3969

12237

84876

101252

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0,2

3,9

12,1

83,8

100

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Залишити існуючу ситуацію без змін

Відсутні

Повторна сплата реєстраційного внеску учасника інвестиційного конкурсу у зв’язку з можливістю відмови з формальних підстав.

Повторні витрати на підготовку та надання конкурсної пропозиції для участі в інвестиційному конкурсі.

Невирішення майново-правових та земельних питань в установленому порядку у зв’язку з відсутністю чіткого визначення у діючому порядку проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві.

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

Частково задоволення потреб суб’єктів господарювання, але у зв’язку з постійною зміною відповідного законодавства неможливо вирішити усі проблемні питання, які можуть виникнути у ході підготовки та реалізації інвестиційного проєкту

Повторна сплата реєстраційного внеску учасника інвестиційного конкурсу у зв’язку з можливістю відмови з формальних підстав.

Повторні витрати на підготовку та надання конкурсної пропозиції для участі в інвестиційному конкурсі.

Невирішення майново-правових та земельних питань в установленому порядку у зв’язку з відсутністю чіткого визначення у діючому порядку проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві.

Прийняття запропонованого проєкту рішення

Наявність чітких та зрозумілих правил проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві.

Впровадження дієвого та прозорого механізму проведення інвестиційних конкурсів та відкритого доступу до інформації та рішень інвестиційної комісії, зокрема для представників бізнесу.

Забезпечить сприятливі інвестиційні умови, що призведе до підвищення активності інвесторів та збільшення надходжень до бюджету м. Києва.

Проєктом рішення передбачено врегулювання майново-правових та земельних питань, які виникають у ході реалізації інвестиційних проєктів, відповідного до діючого законодавства

Відсутні

Витрати на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта

Порядковий номер

Витрати

За перший рік

За п'ять років

1

Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень

-

-

2

Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), гривень

-

-

3

Витрати, пов'язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень

-

-

4

Витрати, пов'язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо), гривень

-

-

5

Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов'язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень

-

-

6

Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо)*, гривень

200,00

1 000,00

7

Витрати, пов'язані із наймом додаткового персоналу, гривень

-

-

8

Інше*, гривень, у т. ч.

4 550,00

22 750,00

 

- витрати на послуги нотаріусу

300,00

1 500,00

 

- витрати на реєстраційний внесок учасника інвестиційного конкурсу

4 250,00

21 250,00

9

РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень

4 750,00

23 750,00

10

Кількість суб'єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць

4 139

4 139

11

Сумарні витрати суб'єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень

19 660 250,00

98 301 250,00

* проведено консультації з представниками ТОВ «БЕСТ ПРОГРАМ СОЛЮШЕН», які готували конкурсну пропозицію для участі в інвестиційному конкурсі

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності

(за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Залишити існуючу ситуацію без змін

1

Проблема продовжуватиме існувати, що не забезпечить досягнення поставленої мети

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

2

Забезпечить часткове досягнення цілей (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти залишаться невирішеними)

Прийняття запропонованого проєкту рішення

4

Оптимальний варіант збалансування інтересів місцевої влади, громадян та суб’єктів господарювання

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Залишити існуючу ситуацію без змін

Відсутні

Недостатньо ефективні витрати з бюджету міста Києва на підготовку та проведення інвестиційних конкурсів.

Зменшення надходжень до бюджету міста Києва.

Зменшення ділової активності в інвестиційній сфері

Не враховує інтереси жодної із сторін

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

Відсутні

Недостатньо ефективні витрати з бюджету міста Києва на підготовку та проведення інвестиційних конкурсів.

Зменшення надходжень до бюджету міста Києва

Проблема буде вирішена частково

Прийняття запропонованого проєкту рішення

Чітка, прозора та врегульована процедура проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, створення сприятливих умов ведення діяльності для підприємств, установ та організацій, суб’єктів підприємництва

Опублікування прийнятого нормативного документа в засобах масової інформації.

Публікація оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та переможця відповідного інвестиційного конкурсу

Проблема вирішена

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Залишити існуючу ситуацію без змін

Аргументи для переваги відсутні. Відмова від цієї альтернативи дозволить реалізувати поставлені цілі

Х

Внести зміни до діючого положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189

Аргументи для переваги відсутні. Відмова від цієї альтернативи дозволить реалізувати поставлені цілі

Х

Прийняття запропонованого проєкту рішення

Причини для відмови відсутні. Обрана альтернатива є найбільш раціональним варіантом врахування інтересів всіх основних груп, на яких проблема справляє вплив

Х

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми

Прийняття відповідного регуляторного акта забезпечить спрощення та конкретизацію процедури проведення інвестиційних конкурсів у місті Києві, що призведе до збільшення надходжень до бюджету міста Києва та значно покращить інвестиційний клімат.

Для досягнення поставленої мети проєктом рішення пропонуються наступні зміни до заходів та механізмів, які передбачені відповідною процедурою, а саме:

  • ініціатор інвестиційного конкурсу матиме право пропонувати об’єкт інвестування, встановлювати форму, вид, обсяг інвестування, розробляти самостійно та/або замовляти розроблення передпроєктних пропозицій;
  • забезпечення можливості підготовки інвестиційного проєкту будь-яким приватним суб’єктом і винесення його на розгляд інвестиційної комісії;
  • забезпечення прозорості інвестиційно процесу шляхом розміщення на сайтах міської влади інформації та документів про роботу інвестиційної комісії;
  • приведення процедури проведення інвестиційних конкурсів у відповідність до потреб суб’єктів інвестиційної діяльності міста Києва;
  • зменшення строку інвестиційного процесу, зокрема, за рахунок зменшення кількості необхідних засідань інвестиційної комісії з 4 до 3 та чіткого регламентування інвестиційного процесу;
  • вдосконалення процедури прийому конкурсної документації, що дозволить уникнути випадків відмови учаснику з більш вигідною конкурсною пропозицією з формальних підстав (недостатність документів або неналежне оформлення тих чи інших документів);
  • зменшення витрат бюджетних коштів на підготовку інвестиційних проєктів та збільшення надходжень до міського бюджету;
  • підвищення ділової активності у сфері інвестування.

Реалізація регуляторного акта сприятиме створенню сучасного правового простору, який буде відповідати потребам міста Києва та інвесторів і сприяти розвитку відповідної сфери у столиці.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги

Органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування при введені в дію запропонованого проєкту регуляторного акта не понесуть додаткових витрат коштів місцевого бюджету, а також витрат на контроль за його виконанням.

Питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, тому проведено розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований проєкт регуляторного акта запроваджується на довгостроковий термін дії, не менше 5 (п’яти) років або до прийняття нових нормативних актів.

У разі потреби до нього вноситимуться зміни за підсумками аналізу відстеження результатів його дії.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Прогнозними значеннями показників результативності регуляторного акта є:

  • підвищення ефективності організації та проведення інвестиційних конкурсів відповідно до прийнятого Положення та збільшення їх кількості відповідно (кількість об’єктів, включених до переліку проєктів, які потребують залучення інвестицій; кількість оголошених конкурсів тощо);
  • збільшення кількості учасників інвестиційного процесу;
  • раціональне використання бюджетних коштів та комунального майна (зменшення витрат з бюджету міста Києва на підготовку інвестиційних проєктів);
  • збільшення надходжень до міського бюджету відповідно до умов інвестиційних угод;
  • залучення додаткових коштів для збалансованого економічного та соціального розвитку міста Києва;
  • забезпечення сприятливих умов для розвитку підприємництва;
  • створення нових робочих місць.

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Відносно цього регуляторного акта повинно послідовно здійснюватися базове, повторне та періодичне відстеження його результативності:

базове відстеження результативності регуляторного акта буде проведено після набрання чинності цим регуляторним актом, але не пізніше дня, з якого починається проведення повторного відстеження результативності цього акта;

повторне відстеження результативності – через рік з дня набрання ним чинності, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим актом;

періодичне відстеження результативності – один раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

Відповідні відстеження будуть проводитись шляхом аналізу статистичних даних.


Директор Департаменту економіки та інвестицій                                                      Наталія МЕЛЬНИК

Додаток до аналізу регуляторного впливу до проєкту рішення Київської міської ради «Про затвердження Положення про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів для будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення тощо об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва»

ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб'єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 11.07.2022 до 25.07.2022.

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Усний запит Головному управлінню статистики
м. Києва

1

Установлено, що у місті Києві за 2020 рік зареєстровано 101 252 суб’єкта господарювання, на які здійснює вплив запропонований проєкт рішення

2

Робоча зустріч з представниками КП «Київське інвестиційне агентство»

6

Отримано вичерпний перелік питань, з якими найчастіше звертаються суб’єкти господарювання з метою участі в інвестиційному конкурсі

3

Телефонні консультації з суб’єктами господарювання:

- ТОВ «БЕСТ ПРОГРАМ СОЛЮШЕН»

- ТОВ «АКТИВНА ДАРНИЦЯ»

- ТОВ «НЕКСТБАЙК КИЇВ»

6

Уточнення інформації від суб’єктів господарювання щодо виконання вимог регулювання та інформування щодо змін, які запропоновано внести.

За результатами консультацій з’ясовано, що запропоновані зміни сприймаються та будуть мати позитивний вплив на залучення інвесторів до фінансування міських проєктів

2. Вимірювання впливу регулювання на суб'єктів малого підприємництва (мікропідприємства та малі підприємства):

кількість суб'єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 101 252 (одиниці), у тому числі малого підприємництва 12 237 (одиниць) та мікропідприємництва - 84 876 (одиниць);

питома вага суб'єктів малого підприємництва у загальній кількості суб'єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив майже 96% (відповідно до таблиці «Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання» додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).

3. Розрахунок витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Поряд-ковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)
Формула:
кількість необхідних одиниць обладнання Х вартість одиниці

-

-

-

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування
Формула:
прямі витрати на процедури повірки (проведення первинного обстеження) в органі державної влади + витрати часу на процедуру обліку (на одиницю обладнання) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість процедур обліку за рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб'єкту малого підприємництва

-

-

-

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)
Формула:
оцінка витрат на експлуатацію обладнання (витратні матеріали та ресурси на одиницю обладнання на рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб'єкту малого підприємництва

-

-

-

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)
Формула:
оцінка вартості процедури обслуговування обладнання (на одиницю обладнання) Х кількість процедур технічного обслуговування на рік на одиницю обладнання Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб'єкту малого підприємництва

-

-

-

5

Інші процедури (сплата реєстраційного внеску за участь у конкурсі)

4250,00

0,00

(конкурс проведено, необхідність повторно сплачувати реєстраційний внесок відсутня)

4250,00

6

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

4250,00

Х

4250,00

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

97113

97113

97113

8

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

412 730 250,00

 

Х

412 730 250,00

 

Оцінка вартості адміністративних процедур суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання
Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм

6 год*48,78 грн/год*1=
292,68 грн

0,00 (конкурс проведено, необхідність пошуку первинної інформації відсутня)

292,68

10

Процедури організації виконання вимог регулювання
Формула:
витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб'єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур

15 робочих днів*8 год*48,78* грн/год*4=
23 414, 40

0,00 (конкурс проведено, відсутня необхідність підготовки пакету документів для участі у конкурсі)

23 414, 40

11

Процедури офіційного звітування
Формула:
витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб'єктів, що користуються формами засобів - окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв'язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік

-

-

-

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок
Формула:
витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік

-

-

-

13

Інші процедури (з метою недопущення відмови учаснику інвестиційного конкурсу з більш вигідною пропозицією з формальних підстав, подана заявка попередньо буде перевірятися, а безпосередньо на засіданні інвестиційної комісії будуть відкриватися конверти виключно із пропозиціями, за якими змагатимуться учасники)

5 робочих днів*1 год*48,78=
243,90

0,00 (конкурс проведено, відсутня необхідність підготовки пакету документів для участі у конкурсі)

243,90

14

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 +13)

23 950,98

Х

23 950,98

15

Кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

97113

97113

97113

16

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15)

2 325 951 520,74

Х

2 325 951 520,74

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання, відсутні.

Порядковий номер

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За п'ять років

1

Оцінка «прямих» витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання, гривень

412 730 250,00

412 730 250,00

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування, гривень

2 325 951 520,74

2 325 951 520,74

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання, гривень

2 738 681 770,74

2 738 681 770,74

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва, гривень

-

-

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання, гривень

2 738 681 770,74

2 738 681 770,74

5. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для суб’єктів малого підприємництва щодо запропонованого регулювання не передбачається, адже запропонований проєкт рішення підготовлено з метою мінімізації затрат суб’єктів господарювання щодо участі в інвестиційних конкурсах.


Директор Департаменту економіки та інвестицій                                                         Наталія МЕЛЬНИК

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]