Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Гостинний двір потребує невідкладного завершення протиаварійних робіт (+фото)

18 квітня 2024 року, 11:16

У Києві на Контрактовій площі представники столичної влади, Міністерства культури та інформаційної політики, Національного заповідника «Софія Київська», громадськості та медіа обговорили шляхи завершення протиаварійних робіт на пам’ятці культурної спадщини національного значення – Гостинний двір.

Основна мета зустрічі – запобігти руйнації пам’ятки, що перебуває в аварійному стані, а також обговорити подальшу долю Гостинного двору як майбутнього музейно-виставкового простору у столиці. Наразі ця будівля потерпає через несприятливі природні чинники, більша частина об’єкта перебуває в незаконсервованому стані. Початок повномасштабного вторгнення рф в Україну вніс свої корективи, й протиаварійні роботи на цьому об’єкті не були завершені.

Зараз Гостинний двір перебуває в управлінні Міністерства культури та інформаційної політики. Згідно з проєктно-кошторисною документацією протиаварійні та консерваційні роботи були оцінені в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні вже виконано 50% робіт, хоча Міністерством профінансовано лише понад 9 млн грн. Йдеться винятково про консерваційні роботи.

«Реставраційні роботи в Гостинному дворі можливі лише після завершення війни. Проте ми не маємо втратити цей об’єкт. Маємо зберегти нашу культурну спадщину, ідентичність, духовність. Ми повинні знайти спосіб зберегти цю унікальну пам’ятку», – сказав т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Міністерство культури та інформаційної політики отримало звернення від столичної влади з пропозицією передати Гостинний двір у комунальну власність Києва для його збереження. Місто готове виділити кошти на протиаварійні та консерваційні роботи Гостинного двору за умови його передачі у власність громади.

«На сьогодні будівля Гостинного двору перебуває в аварійному стані та потребує негайних першочергових протиаварійних робіт. Відсутність гідроізоляції, неглибоке залягання метро під будівлею можуть призвести до руйнування пам’ятки та створення загрози техногенного характеру. Київська влада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України щодо передачі Гостинного двору громаді, аби мати змогу проводити необхідні роботи з порятунку цього об’єкта, що є домінантою Контрактової площі та має знову стати окрасою стародавнього Подолу», – підкреслила Ганна Старостенко.

Вона також додала, що бачить на цьому місці великий музейно-виставковий простір, де б розмістився Музей історії міста Києва.

«Понад 20 років тому цей музей був позбавлений свого приміщення, а саме Кловського палацу, який забрали у громади міста, і тепер там розміщується інша державна інституція, а понад 300 об’єктів музейного фонду не експонуються», – зауважила Ганна Старостенко.

Своєю чергою директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова розповіла про бачення майбутнього Гостинного двору.

«Сьогодні, коли наша країна бореться за свободу та незалежність, відродження Гостинного двору набуває нового значення. Його історія сягає далекого 1813 року. Зберігаючи Гостинний, ми зберігаємо пам’ять про наше місто і країну. Показуємо світу, що Україна – це земля багатої культури та історії. Саме тут, у цій величній будівлі, має бути створено «Київський Лувр» – скарбницю української і світової культури, де кияни та гості столиці зможуть насолодитися мистецтвом і красою. Він стане символом нашого міста, символом незламного духу українського народу і нашої європейської ідентичності», – сказала Марина Соловйова.

Нагадаємо, що зараз Гостинний двір перебуває в управлінні Міністерства культури та інформаційної політики. Із травня 2021 року Гостинний двір є пам’яткою національного значення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам’яток культурної спадщини», охоронний номер 260097/1. Із 26 серпня 2021 року Гостинний двір під державною охороною. До повномасштабного вторгнення на об’єкті проводили роботи з порятунку та відновлення Гостинного двору як унікальної культурної пам’ятки в самому серці історичного Подолу.

Кілька років місто разом із громадою боролося за те, щоб передати об’єкт від орендаря в державну власність із подальшою передачею громаді міста для відновлення і збереження. Коли нарешті Гостинний двір повернули в державну власність, Уряд залишив його в управлінні Міністерства попри попередні домовленості про передачу об’єкта у власність громади.

Зустріч щодо завершення протиаварійних робіт на пам’ятці культурної спадщини національного значення – Гостиний двір (фото – КМДА, Михайло Криволапов)

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]