Результати перевірок правильності оформлення лікарняних – підсумки 2023 року
Виплати «лікарняних» – під контролем!
Один з напрямків діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві – фінансування виплат у випадку тимчасової непрацездатності громадян. Не менш важливим завданням є контроль за цільовим використанням цих коштів. Спеціалістами відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління контрольно-перевірочної роботи протягом 2023 року було проведено 148 позапланових перевірок страхувальників-юридичних осіб.
З них:
- у зв’язку із припиненням (реорганізацією) страхувальника – 129,
- за зверненням застрахованої особи про порушення страхувальником законодавства – 1,
- за результатами моніторингу інформації з реєстрів ІКІС ПФУ – 13
- за поданням страхувальником письмової заяви про здійснення перевірки – 5 (діаграма 1).
Контрольними заходами були охоплені страхові кошти Фонду у сумі 161 734 322 грн. Під час проведених перевірок фахівцями відділу встановлені факти неправомірного витрачання страхових коштів та/або наданих соціальних послуг на суму 709 370 грн.
За результатами виявлених порушень на страхувальників накладені штрафні санкції в сумі 354 685 грн. З урахуванням штрафів за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду (14 013 грн) та пені (961 грн) сума неправомірно витрачених страхових коштів Фонду та фінансових санкцій, що належить до сплати, склала 1 079 030 грн (діаграма 2). На даний час гроші по цих нарахуваннях повернуто в повному обсязі.
Крім того, фахівцями відділу – уповноваженими особами Пенсійного фонду України у 2023 році проведено 197 перевірок обґрунтованості видачі листків непрацездатності.
З них:
- у звʼязку із зверненнями страхувальників – 171,
- за зверненнями застрахованих осіб – 2,
- за зверненнями правоохоронних органів – 24 (діаграма 3),
За результатами проведених в закладах охорони здоровʼя м. Києва перевірок фахівцями відділу виявлено 102 листки непрацездатності, виданих з порушеннями вимог Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, та Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я.
З них 29 листків непрацездатності визнано необґрунтовано виданими та 23 – необґрунтовано продовженими. До закладів охорони здоровʼя, лікарями яких були допущені порушення, надіслані вимоги про компенсацію страхових виплат за необґрунтовано виданими та/або продовженими листками непрацездатності на загальну суму 106 981 грн. На даний час 106 097 грн вже повернуто на рахунок Головного управління ПФУ в м. Києві. Упереджено виплат за необґрунтовано виданими та/або продовженими листками непрацездатності на загальну суму 177 110 грн.
Як запобігти штрафам за неправильно оформлені лікарняні
З урахуванням штрафів за несвоєчасне повернення страхових коштів та пені сума неправомірно витрачених страхових коштів Пенсійного фонду України та фінансових санкцій, що належить до сплати, в 2023 році склала 1 079 030 грн. Як запобігти неправомірним витратам та подальшому поверненню коштів?
Начальник відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Віталій Нємцев визначив найпоширеніші порушення, які були виявлені під час перевірок, проведених у 2023 році:
- невірно обчислений страховий стаж застрахованої особи для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності;
- при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності невірно визначалася кількість календарних днів зайнятості та/або невірно нараховувалася заробітна плата в розрахунковому періоді;
- оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Пенсійного фонду України одночасно з оплатою періоду простою;
- перевищення суми допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески;
- оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, в розрахунку на місяць вище за розмір мінімальної заробітної плати, у випадку, коли протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування застраховані особи мали страховий стаж менше шести місяців;
- оплата днів огляду застрахованої особи у медико-соціальній комісії із встановленням групи інвалідності та/або оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності після встановлення групи інвалідності.
Сподіваємось, надана інформація буде корисною під час нарахування та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам по листках непрацездатності в 2024 році.
Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]