Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Про хід розв’язання екологічних проблем ВАТ «Радикал»

Інформація управління промисловості та інноваційної політики Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА
від 23 лютого 2016 року
Дата оприлюднення
23 лютого 2016 року

Відкрите акціонерне товариство «Радикал» (пізніше – завод хімікатів та ДВП «Радикал») було вве­дено в експлуатацію у 1951 році та до 1996 року було монополістом на виробництво в Україні деяких видів синтетичних матеріалів, зокрема пінополіуретану, бертолетової солі, гермобутилу, хімічних засобів захисту рослин.

У 1994 році підприємство приватизовано шляхом корпоратизації та перетворено на ВАТ «Радикал». У липні 1996 року підприємство зупинено й проведено штучну реструктуризацію.

Зупинку виробництва було проведено з порушенням вимог природоохоронного законодавства, без відповідних регламентних робіт та виводу потужностей з експлуатації, в результаті чого залишки хімічних речовин не було вивезено з підприємства, що створило складну екологічну ситуацію та загрозу здоров'ю мешканцям міста Києва.

У березні 1999 року стан справ на ВАТ «Радикал» розглядався на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці під головуванням Марчука Є.К., де було прийнято рішення про звернення до Генеральної прокуратури України щодо створення тимчасової слідчої комісії.

За результатами перевірки прокуратурою міста Києва у лютому 1998 року щодо тодішнього керівництва підприємства було порушено кримінальну справу за фактом шахрайства за ознаками складу злочину, передбаченого частиною другою статті 143 Кримінального кодексу України.

Наприкінці лютого 2000 року АЕК «Київенерго» звернулася до суду із заявою про визнання боржника, ВАТ «Радикал», банкрутом, оскільки останній неспроможний сплатити борг у сумі 1 222 670,0 грн.

У серпні 2000 року постановою Арбітражного суду м. Києва ВАТ «Радикал» визнано банкрутом та щодо нього відкрито ліквідаційну процедуру, а ухвалою від 01.02.2002 у справі № 24/142-б суд відповідно до статті 43 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визнав банкрута ВАТ «Радикал» особливо небезпечним підприємством хімічної промисловості та призначив керуючого санацією.

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 10.01.2000 № 65511/2 Київська міська рада прийняла рішення від 29.06.2000 № 221/942 «Про ліквідацію наслідків виробництва хлору та каустичної соди на ВАТ «Радикал» у м. Києві». Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 18.06.2001 № 1240 «Про ліквідацію наслідків виробництва хлору та каустичної соди на ВАТ «Радикал» у м. Києві» було виділено кошти та розпочато роботи зі збору ртуті та ртутєвмісних шламів у залі електролізу корпусу 3 цеху № 1, зливу ртуті з електролізерів і транспортування зібраної ртуті та ртутєвмісних шламів для утилізації на ТОВ «Микитртуть».

За результатами тендера виконавцем цих робіт визначено Оперативно-рятувальну службу Харкова, яка приступила до роботи 15.08.2001. Роботи проводилися згідно з разовим регламентом, розробленим СП «Єврохім».

ВАТ НДІ «Синтеко» обстежило територію промислового майданчика підприємства, склало карту її забруднення, розробило рекомендації щодо очищення будівель і споруд, визначило обсяги робіт зі знешкодження залишків екологічно небезпечних речовин (злив і нейтралізація кислот, очищення від шкідливих домішків 5,0 тис. тонн кухонної солі, нейтралізація шламонакопичувачів, проведення рекультивації земель тощо), розробило план санації підприємства.

За період з 2001 до 2006 року згідно з планом санації:

  • вивезено на зберігання до УкрДО «Радон» 54 одиниці джерел іонізуючого випромінювання;
  • вивезено 127005,32 кг ртуті металевої, 96 тонн ртутєвмісних шламів та понад тисячу тонн забрудненого ртуттю обладнання і хімічних речовин різного класу небезпеки;
  • проведено роботи з демонтажу обладнання, яке контактувало із ртуттю та відправлено на термічну демеркуризацію на ТОВ «Микитртуть» електролізерів 82 од., розкладачів 78 од., графітових насадок до розкладачів 78 комплектів;
  • демонтовано та відправлено на ТОВ «Микитртуть» на демеркуризацію 141 тонну металоконструкцій та обладнання (рештки трубопроводів тощо), які безпосередньо контактували з ртуттю металевою;
  • проведено роботи з нейтралізації 153 тонн соляної кислоти, 27,2 тонн сірчаної кислоти та 42 тонни олеуму, забруднених хлорорганічними сполуками;
  • зібрано 30 тонн хімічних речовин, які неможливо ідентифікувати, й направлено на знешкодження до ТОВ «ЕЛГА» м. Шостка (метод багатоконтурного піролізу з каталітичним доопаленням відведених газів);
  • знешкоджено 28 тонн вибухонебезпечних залишків бертолетової солі;
  • знешкоджено близько 380 тонн зібраних та розфасованих відходів бертолетової солі;
  • відновлено та відремонтовано близько 3000 кв. м внутрішньозаводських шляхів підприємства;
  • замінено близько 1000 пог. м огорожі;
  • повністю демонтовано будівельні конструкції корпусу 101, який був у стадії руйнації;
  • отримано офіційну згоду ТОВ «Микитртуть» щодо переробки та захоронення забруднених ртуттю будівельних конструкцій та шламів;
  • проведено екологічну санацію 105 корпусів, будівель та споруд з прилеглою до них територією, розташованих на колишньому проммайданчику ВАТ «Радикал».

З 2007 до 2011 року включно не знаходило вирішення питання виділення державного бюджетного фінансування для завершення робіт з екологічної санації ВАТ «Радикал».

З метою вирішення екологічних проблем ВАТ «Радикал» виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) протягом 2012–2015 років за рахунок коштів міського бюджету Києва:

  • розробив техніко-економічне обґрунтування (далі – ТЕО) демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал»;
  • вивіз за межі України та знешкодив 4,4 тонни небезпечних відходів хлорвмісних пестицидів;
  • здійснив відбір проб та хіміко-аналітичну оцінку рівня забруднення шарів ґрунту, ґрунтових вод, споруд, рослинності на промисловому майданчику ВАТ «Радикал» та території, яка до нього прилягає;
  • сконструював та виготовив спеціальне обладнання для завантаження відходів у транспортні засоби;
  • вивіз за межі України на знешкодження (утилізацію) 292,84 тонни хлорорганічних та неідентифікованих сполук;

Слід зазначити, що у 2013 році планувалося розпочати проведення екологічної санації території ВАТ «Радикал» за рахунок державних бюджетних коштів відповідно до Загальнодержавної цільової програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013–2017 роки, затвердженої Законом України «Про Загальнодержавну цільову програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013–2017 роки».

Загальний обсяг фінансування завдання згідно із цією програмою становить 134,0 млн грн, зокрема:

  • 2013 рік – 14,0 млн грн;
  • 2014 рік – 19,0 млн грн;
  • 2015 рік – 33,0 млн грн;
  • 2016 рік – 18,0 млн грн;
  • 2017 рік – 50,0 млн грн.

Однак, передбачені Загальнодержавною цільовою програмою кошти у 2013 – 2015 роках так і не виділялися, а тому не розпочато роботи іззабезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення ртутєвмісних відходів.

Міністерство екології та природних ресурсів України у 2013 році на основі затвердженої концепції розробило проект Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми поводження з відходами на 2013–2020 роки». Доопрацьований законопроект погоджено центральними органами виконавчої влади без зауважень та направлено до Кабінету Міністрів України.

Цим законопроектом передбачалося фінансування заходу з виконання робіт, пов’язаних із знешкодженням ртутєвмісних відходів на ВАТ «Радикал» (м. Київ), у обсязі 59,56 млн грн на 2014 рік. Однак, у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», фінансування заходів з екологічної санації забрудненої ртуттю території ВАТ «Радикал» у 2014 та 2015 роках за рахунок державних бюджетних коштів не проводилося.

Розробленим ТЕО визначено, що обсяг ртутєвмісних відходів, які мають бути вилучені та вивезені з території ВАТ «Радикал», становить близько 200,0 тис. тонн, а також розглянуто три можливих варіанти здійснення демеркуризаційних робіт:

  • перший варіант – здійснення демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» у разі утилізації та захоронення всіх ртутєвмісних відходів на полігоні ТОВ «Микитртуть» (вартість 224 382,0 тис. грн у цінах 2012 року);
  • другий варіант – здійснення демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» у разі утилізації висококонцентрованих відходів на ТОВ «Микитртуть» (близько 10,0 тис. тонн) та захоронення відходів з низькою концентрацією на спеціалізованому полігоні (полігона в Україні немає) в Київській області (вартість 237 042,0 тис. грн у цінах 2012 року);
  • третій варіант – здійснення демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» у разі утилізації та захоронення всіх ртутєвмісних відходів за межами України (вартість 1 271 389,62 тис. грн у цінах 2012 року).

Слід зазначити, що ТОВ «Микитртуть» єдине в Україні спеціалізоване підприємство, що здійснює переробку ртутєвмісних відходів, але його потужність становить лише 2,0 тис. тонн на рік і наразі воно перебуває в зоні АТО на окупованій території окремих районів Донецької області України.

З метою розв’язання екологічних проблем ВАТ «Радикал» виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) надіслав звернення до Прем’єр-міністра України Яценюка А.П. щодо необхідності визначення варіанта демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» (згідно з розробленим техніко-економічним обґрунтуванням) та підготовки проекту окремого розпорядження Кабінету Міністрів України «Про здійснення демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» за рахунок коштів державного фонду охорони навколишнього природного середовища протягом 2015–2018 років».

Згідно з пунктом 4 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 560 «Про затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», у разі кошторисної вартості понад 100,0 млн грн рішення приймається Кабінетом Міністрів України.

На сьогоднішній день:

4. Проекти будівництва, що реалізуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (крім випадків, передбачених законодавчими актами), затверджують:

{Абзац перший пункту 4 в редакції Постанови КМ № 759 від 17.10.2013}

Кабінет Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, а також інших органів державної влади та за погодженням з Мінекономрозвитку, Мінфіном і Мінрегіоном - щодо об'єктів загальною кошторисною вартістю 400 млн. гривень і більше, надкатегорійних за метаном та небезпечних за раптовими викидами шахт, в яких проводяться роботи на глибині понад 800 метрів, незалежно від їх кошторисної вартості.

{Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 595 від 04.07.2012, № 312 від 20.05.2015, № 665 від 26.08.2015}

За рішенням Кабінету Міністрів України право затверджувати проекти будівництва об'єктів загальною кошторисною вартістю 400 млн. гривень і більше на підставі обґрунтованого подання, погодженого з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Мінфіном, Мінрегіоном, може бути надано центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям, а також іншим органам державної влади;

{Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 665 від 26.08.2015}

центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації та інші органи державної влади - щодо об'єктів загальною кошторисною вартістю від 120 до 400 млн. гривень;

{Абзац четвертий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 665 від 26.08.2015}

державні підприємства, установи та організації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад - щодо об’єктів загальною кошторисною вартістю до 120 млн. гривень. 

На виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г. Зубка Міністерство екології та природних ресурсів України інформувало Кабінет Міністрів України, що згідно із Законом України від 28.12.2014 № 79-VIII внесено зміни до Бюджетного кодексу України в частині міжбюджетних відносин, якими передбачено значне збільшення ресурсу місцевих бюджетів за рахунок збільшення відсотка (до 80%) зарахування екологічного податку до загального фонду бюджету міста Києва, а тому доцільно вирішувати проблему за рахунок коштів бюджету міста Києва.

Секретаріат Кабінету Міністрів України надіслав лист Міністерства екології та природних ресурсів України до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для врахування в роботі, при цьому питання визначення варіанта демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» не було розглянуто.

Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) інформував Кабінет Міністрів України про те, що залишається невирішеним питання вибору варіанта демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал». На сьогодні питання залишається все ще не вирішеним.

Вирішити питання здійснення демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» за рахунок коштів міського бюджету неможливо (в бюджеті міста Києва на 2016 рік очікується надходження екологічного податку в сумі 32,6 млн грн), а тому виділення державних бюджетних асигнувань є необхідним.

Таким чином, на сьогодні основними джерелами забруднення ртуттю навколишнього природного середовища на території ВАТ «Радикал» залишаються цех електролізу, склад солерозчинника та шламонакопичувачі.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]