Етнічні громади
Станом на сьогодні у Києві проживають представники 135 національностей.
За даними останнього Всеукраїнського перепису населення (2001) у м. Києві мешкають 2 110 767 українців (82,2%), а всі інші (17,8%) відносяться до національних меншин. Серед них найбільш чисельнішими є росіяни, євреї, білоруси, поляки, вірмени, азербайджанці, татари, грузини, молдавани, болгари, араби та німці.
У Києві також діє понад 90 національно-культурних громад, що репрезентують собою 30 етнічних груп населення столиці, а також 12 центрів культур національних меншин, видаються газети, функціонують театри, художні колективи, навчальні заклади з вивчення та навчанням мовами національних меншин.
Щоб оптимізувати співпрацю з міською владою і забезпечити прозорість у прийнятті важливих рішень у 2010 році створений постійно діючий консультативно-дорадчий орган – Рада національностей при Київській міській раді.
Численні заходи та проекти, що реалізуються Київською міською владою, завжди соціально орієнтовані, спрямовані на вирішення нагальних проблем розвитку територіальної громади Києва. Серед інших, здійснюється комплекс заходів, спрямованих на запобігання проявів ксенофобії, расизму та антисемітизму.
Надається також допомога мовним курсам, школам вихідного дня, так, у столиці відкрито курдську школу вихідного дня.
У Києві проводяться культурно-мистецькі заходи, які пропагують здобутки культур етнічних громад, знайомлять з ними киян та гостей міста. Найбільш значимими стали проведені за підтримки міської влади: свято весняного рівнодення «Навруз»; Фестиваль національних громад «Етнічний віночок Києва» у рамках проведення загальноміського Фестивалю національних культур «Фольклорама»; організація та проведення Міжнародного фестивалю ромської культури «Амала», Вечора пам’яті Рабдана Цирендоржиєва, проведення святкового концерту колективів етнічних громад міста Києва «Мати-Україно, ти одна у нас!» до Дня незалежності України, тощо.
Серед найактивніших у столиці громад на сьогодні є:
Азербайджанська громада
У Києві діють Конгрес азербайджанців України, Об’єднана Діаспора Азербайджанців України, Культурний центр імені Мусліма Магомаєва та інші громадські й культурні організації.
Створений у 1999 році Конгрес азербайджанців України живе активним громадським життям та є організатором багатьох культурних та благодійних акцій. Головним друкованим органом Конгресу азербайджанців України є газета «Голос Азербайджану», яка регулярно виходить в Києві українською мовою та знайомить з новинами та подіями Азербайджанської Республіки й життям азербайджанців в Україні.
Значну роль у пропаганді культури та мистецтва азербайджанців відіграє ансамбль «Азербайджан», який постійно бере участь у різних заходах, присвячених національним святам України та Азербайджану.
Болгарська громада
В Україні функціонують 34 національно-культурних болгарських товариств. У Києві діє 2 національно-культурних товариства «Родолюбіє» і «Родолюбіє – 1989», мета яких – сприяти співробітництву між народами України та Болгарії, розвитку національної культури, освіти, національних традицій та звичаїв. Крім того, діють аматорські художні колективи, зокрема музичні ансамблі і танцювальні колективи.
Вірменська громада
В Україні функціонує 35 громадських організацій представників вірменської національності, у Києві з 2009 року діє Київська вірменська громада. Основна мета цих організацій полягає в централізації та координації роботи регіональних громадських організацій, захисті прав та інтересів вірменської спільноти. Традиційно в столиці відбуваються щорічні дні культури, фестивалі, національні свята, виставки вірменських художників, музикантів, скульпторів, діячів культури.
Гагаузька громада
У Києві з 2003 року діє національно-культурне товариство «Халк Бірлій», що у перекладі на українську мову – «Народне єднання», у 2007 році була заснована Всеукраїнська громадська організація «Союз Гагаузів України» .
Завдяки сприянню «Халк Бірлій» та Союзу Гагаузів України національні творчі колективи мають змогу брати участь у численних національних фестивалях, щоб показати самобутні культури народів і їх мистецтво. Більше того, організація дбає про пропаганду гагаузької культури за межами України, тому гагаузькі колективи виїжджають за кордон, у країни тюркського світу, де беруть участь у міжнародних фестивалях.
Грузинська громада
В Україні функціонують 13 національно-культурних товариств грузинської спільноти. У Києві діє товариство грузинської культури «Іберієлі», що значну увагу приділяє відродженню грузинської етнічної самобутності, мови та традицій. Зокрема, за ініціативи об’єднання проводяться фестивалі, конкурси, діє грузинська недільна школа, видається журнал «Сакартвелло».
Представники грузинської спільноти – активні учасники суспільно-політичного життя столиці, загальноміських заходів. Вони проводять виставки сувенірів та робіт відомих грузинських художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, проектів етнотуристичних центрів Грузії, майстер-класи з національної кухні.
Єврейська громада
Із 153 громадських організацій, які створені і діють по всій Україні, у Києві – із всеукраїнським статусом діє Єврейська Рада України, Асоціація єврейських організацій та громад України, Єврейський конгрес України, Єврейський фонд України та Єврейська конфедерація України. Крім того, у Києві діють Київське товариство єврейської культури, Київське товариство «Бнай Брит», Громадська організація «Київ єврейський». Зазначені організації не тільки самі протидіють расистським та ксенофобським проявам, але й надають оперативну інформацію міській владі про проблемні моменти, що виникають у міжнаціональній сфері столиці.
Корейська громада
Корейські національно-культурні товариства діють у 15 містах України. У Києві активно діє Асоціація корейців України, яка має всеукраїнський статус, також громадська організація «Корейці Києва». При національних товариствах відкрито недільні школи, в яких представники корейської спільноти мають змогу вивчати рідну мову.
У 1994 році в Київському державному лінгвістичному університеті відкрито корейське відділення, де готують перекладачів корейської мови. Щорічно проводиться фестиваль корейської культури «Кореяда», а корейські національні ансамблі беруть активну участь у всеукраїнських фестивалях та конкурсах.
Грецька громада
Перше грецьке товариство у столиці з’явилось ще у 1989 році – Міське товариство греків ім. Костянтина Іпсіланті. У Києві існує також Грецький культурний центр «Зорбас». У 1998 році з’явилось Еллінське братство «Енотіта».
Сьогодні «Енотіта» є членом Федерації грецьких товариств України і нараховує приблизно 180 членів. В основному, займаються розвитком освітніх програм, підтримкою історичної пам’яті, популяризацією новогрецької мови.
На базі Київської загальноосвітньої школи №94 відкрито вечірню школу з вивчення новогрецької мови. Чимало зусиль до переформатування ЗОШ №94 на школу з поглибленим вивченням новогрецької мови – тепер вона носить назву «Еллада».
Окрім цього, товариства беруть активну участь у заходах до Дня незалежності Греції – 25 березня та Дня «Охі» – 28 жовтня, дня, коли грецький народ відповів «охі» (перекладається з грецької як «ні») фашистській Італії на ультимативну вимогу про капітуляцію. Щорічно відправляється панахида за репресованими греками.
Німецька громада
Серед 85 громадських організацій німців, які функціонують в Україні, у Києві активно працюють Рада німців України, Центр німецької культури «Відерштраль», Міжнародна громадська організація «Товариство німців України – «Відергебурт». Цією організацією проводяться музичні вечори-вшанування пам’яті німецьких композиторів, реалізовуються проекти з відродження пам’яті відомих німецьких архітекторів, композиторів, меценатів минулого у Києві – «Німецькі адреси Києва» тощо.
Цікавий досвід накопичено Німецьким молодіжним культурним Центром «Німецьке джерело», при якому заснований Народний театр німецького танцю «Дойче Квелле», що є багаторазовим володарем дипломів і нагород за участь у концертах державного і міжнародного рівнів: «Дітям – наші серця», «Веселкова Терпсихора», «Фольклорама», «Конкурс народної хореографії ім. П. Вірського», «Всі ми діти твої, Україно!», Всеукраїнський фестиваль німецької культури «Фройншафтфест», «Київфест» та інші.
Польська громада
В Україні діють близько 120 польських громадських організацій, з них Спілка поляків України та Федерація польських організацій України мають всеукраїнський статус. У Києві діють Київське міське культурно-освітнє товариство імені А.Міцкевича та національно-культурне товариство «Згода», які сприяють вивченню і популяризації польської мови, співпрацюють із органами державної влади з питань відкриття польських шкіл, проведення культурно-просвітницьких заходів, таких як Дні польської культури, семінари, тренінги, польсько-українські літературні зустрічі, художні та мистецькі виставки.
У Києві також працюють асірійське національно-культурне товариство «Ніневія», Центр вірменської культури «Наірі», Київське земляцтво дагестанців, естонське культурне товариство, караїмське міське національно-культурне товариство «Догума», Київське культурне товариство казахів «Достик», Асоціація курдських громадських організацій «Мідія», Київське товариство литовської культури ім. Майроніса, Київське товариство «Русское собрание», Київська міська організація «Форума ромен Українатар», Київське культурно-просвітницьке товариство «Ромське шатро», Київське товариство румунської культури ім.. П. Могили, Ісламський культурний центр м. Києва, Київське товариство татар «Ільдаш», Татаро-башкирський культурний центр «Нур», Башкирський культурний центр «Салават», Київське товариство «Узбекистан», Культурно-освітнє українсько-чешське товариство «Вишеград», Громадська організація «Афганська родина», нігерійське земляцтво в Україні, Діаспора чеченського народу в Києві та багато інших.
Реалізацію політики київської міської влади у сфері міжнаціональних відносин та забезпечення прав національних меншин здійснює Управління у справах національностей та релігій Департаменту культури КМДА (бульвар Т. Шевченка, 3, каб. 309). Відділ з питань національностей, начальник – Власенко Ольга Іванівна, телефон: (044)2353000.
Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]