Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Музей Михайла Грушевського

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевськогофілія Музею історії міста Києва, знаходиться за адресою вул. Паньківська, 9, переглянути розташування можна на карті.

Сторінка музею – за посиланням.

Телефон для довідок – (044) 288 28 82.

Упродовж воєнного стану музей працює: у середу та четвер з 10:00 до 17:00, у п’ятницю з 12:00 до 19:00, у суботу та неділю з 11:00 до 18:00. Каса зачиняється за 45 хв до закриття музею. За уточненням режиму роботи чи для отримання більш детальної інформації телефонуйте до музею.

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського — філія Музею історії міста Києва — створений 1992 року, офіційно відкритий 9 листопада 2006 року. Відтоді Дім Грушевських відроджує свій статус національно-культурного осередку, набутий ним ще на початку ХХ ст.

Експозиція музею розгорнута в меморіальному будинку, який у липні 1908 р. разом із садибою придбала родина Грушевських. У 1908–1909 рр. на садибі було зведено шестиповерховий з мансардою прибутковий «фамільний дім», фасад якого оздобили в українському стилі за проектом відомого архітектора й художника В. Кричевського. Цей дім зумисно обстріляний більшовицьким військом під час наступу на українську столицю в січні 1918 року, а 1921 року зруйнований повністю. Залишився лише триповерховий будинок початку ХХ ст., який після спорудження прибуткового красеня назвали флігелем. Тут, після повернення з еміграції, отримав прихисток у квартирі сестри Михайло Сергійович з дружиною та донькою.

Саме ця меморіальна квартира Грушевського, де він мешкав у 1924–1931 рр., і відтворена в музеї. Для облаштування всіх кімнат квартири використано виключно меморіальні меблі та побутові речі Грушевських, колекцію яких вдалося зібрати завдяки співпраці з рідними вченого. Унікальним прикладом музейної реконструкції стало відтворення домашнього робочого кабінету історика, що вдалося зробити завдяки збереженій фотофіксації початку 1930 року. Історико-біографічна експозиція оздоблена в стилі орнаментів В. Кричевського, які об’єднують весь музейний простір у цілісний ансамбль.

Основа музею — його колекція — на сьогодні налічує близько 7 тис. предметів, серед них — меблі, побутові речі, особисті документи, рукописи, найповніше в Україні зібрання творів М. Грушевського та видань за його редакцією. Музейними раритетами є листи вченого, портрет доньки Катерини пензля І. Труша, книги з бібліотеки історика з його штампами та дарчими відомих науковців. Унікальною є іконографічна збірка музею, вона включає 35 одиниць оригінальних фотодокументів Михайла Грушевського, численні фото родини.

Музей Михайла Грушевського є не тільки музейним закладом, а й центром грушевськознавства в Україні. Від 2002 року науковці співпрацюють з Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України над проєктом видання творів історика у 50 томах. Результатом наполегливих генеалогічних студій стало видання фундаментального дослідження родоводу Михайла Грушевського «Я був їх старший син». Особлива увага зосереджена на введенні до наукового обігу листування вченого. Науковці музею долучилися також до підготовки перевидання «Історії України-Руси» М. Грушевського англійською мовою, яке здійснив Канадський інститут українських студій. Багатолітні пошукова робота завершилися першим в Україні альбомом-каталогом ілюстрованого життєпису Грушевського.

Наукові студії музейників покладено в основу численних освітніх проєктів. «Історичні вправи в Домі Грушевських», «Кавові історії Грушевських», «Музика в Домі Грушевських», «Читацький клуб на Паньківській, 9», «Баран-баран-буц!», «Пластуни в Домі Грушевських», щорічні фестивалі «Gargen Party», пішохідні променади «Володимирський шлях Грушевського» і «Латинський квартал» — все це репрезентує знаного і незнаного Михайла Грушевського та розширює коло шанувальників Дому Грушевських.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]