Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Магія Різдва й Нового року: в Києві презентували міжмузейний проєкт «Українська зима: від Романа до Йордана» (+фото)

30 листопада 2023 року, 12:52

Музей історії міста Києва і Національний музей народної архітектури та побуту України презентували міжмузейний проєкт «Українська зима: від Романа до Йордана». Про це повідомляє Департамент культури КМДА.

«Музей історії міста Києва завжди докладає чимало зусиль, щоб попри все подарувати киянам свято, створити атмосферу, у якій трапляються дива, а цього року в плідній співпраці з Національним музеєм народної архітектури та побуту України пропонуємо придивитися до коріння та відсвяткувати в українській традиції, надихнутися на втілення одного бажання на всіх», – сказала генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.

Найяскравіший цикл зимових свят українців за новоюліанським календарем розпочинається на Романа (18 листопада) та закінчується на Водохреща (6 січня). Цей особливий святочний час сповнений давніми обрядами, звичаями та ритуалами: колядками і щедрівками, вертепами, ворожіннями, веселощами й гостиною.

Виставка акцентує на сприйнятті українців зимових свят як цілісного циклу, коли кожне наступне свято доповнює попереднє, а ті чи інші атрибути є об’єднуючими і тільки разом творять ту справжню магію Різдва й Нового року. Тому експозиційний простір умовно поділений на зони різних свят, де кожне окреме свято представлено своєю унікальною обрядовістю.

В інтерактивній залі представлені експонати з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України (картини Василя Непийпива, рушники, керамічні іграшки), витинанки й різдвяні листівки з фондів Музею історії міста Києва, а також символи різдвяно-новорічного періоду: колядницькі зірки «звізди», «павуки», дідухи, витинанки та ляльки.

«Сьогодні, коли Україна потерпає від війни, коли ворог прагне знищити все українське, як ніколи важливо пам’ятати та зберігати власні традиції. Українська зима – це Різдво та Новий рік, це період колядок і щедрівок, вертепів, молодіжних вечорниць із ворожіннями й забавами та низки не менш важливих свят: Катерини, Андрія, Миколая, Меланки тощо. Завдяки нашим дружнім стосункам із колективом Музею історії міста Києва ми маємо змогу представити це надбання широкому загалу в самому серці міста, де кожен дізнається ще більше про своє», – розповіла генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель.

Перлиною інтерактивного простору є велика різдвяна шопка з фігурами Йосипа, Марії, Ісусика, тварин, а також солом’яний вертеп, виготовлений учнями дитячої студії «Соломія».

Композиція з рушників на маскувальній сітці є асоціативною інсталяцією, що нагадує нам про реалії святкування Різдва сьогодні. Це своєрідний міст між традицією і сьогоденням, який має надихнути заглянути в переможне майбутнє.

Також на виставці презентовано унікальну фондову колекцію: різдвяно-новорічну атрибутику львівського етнографа та художника Володимира Шагала, предмети декоративно-ужиткового мистецтва, різнорегіональну кераміку, музичні інструменти колядників, автентичні зимові строї, килими, рушники, ікони, картини наївного малярства Михайла Онацька, Івана Лисенка та інших.

В експозиційній зоні, що присвячена традиціям передріздвяних свят (Катерини, Андрія, Миколая), відвідувачі можуть ознайомитись із давніми ворожіннями на долю, традиціями молодіжних вечорниць, звичаєм випікання особливого святочного медового печива «миколайчиків» та різдвяними прикрасами, виготовлення яких традиційно припадало на цей час.

Відтворений святковий інтер’єр хати з дідухом на покуті, керамічним посудом для 12-ти обрядових страв представляє традиції Святвечора, коли напередодні Різдва вся родина збирається за столом, аби вшанувати пам’ять предків.

Особливе місце в експозиції відведено традиції різдвяного колядування, що побутувало на Маланки. У цій частині виставки представлений святковий одяг, а також маски тотемних тварин – кози, коня, кобилойки, ведмедя – символів родючості, сили та здоров’я.

Також на виставці можна побачити посуд, у якому освячували воду на Водохреща та йорданські «хрещики», які, за віруваннями, оберігали садибу від зла. Ці побутові та сакральні предмети використовували на Водохреща – останнє свято різдвяно-новорічного циклу, коли символічно «розстрілювали коляду», а дідуха «пускали на теплий дух».

Виставка триватиме до 14 січня.

Графік роботи експозиції згідно із графіком роботи МВЦ Музею історії міста Києва (вул. Б. Хмельницького, 7): ср.-нд.: 12:00-19:00, пн-вт.: вихідні. Каса працює з 12:00 до 18:30.

Презентація міжмузейного проєкту «Українська зима: від Романа до Йордана» в Музеї історії міста Києва (фото – КМДА, Олексій Самсонов)

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]