Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Самолікування антибіотиками вкрай небезпечно одразу за кількома позиціями – Валентина Гінзбург

12 листопада 2021 року, 16:07

Самопризначений антибактеріальний препарат, антибіотик, що приймається без контролю лікаря, не лише не допоможе одужати, а з великою вірогідністю призведе до поганих наслідків для здоров’я. Про це нагадала директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург із нагоди початку відзначення Всесвітнього тижня обізнаності про антибіотики.

Вона зазначила, що фахівці всього світу наголошують: використання антибіотиків, особливо широкого спектру дії, має бути чітко аргументовано клініко-лабораторними критеріями.

 «Що це означає в перекладі на зрозумілу кожному мову? Все просто. Прийом антибіотиків із мотивуванням «про всяк випадок», «сусіду допомогло», або «від ліків гірше не буває» – не лише нерозумне, а й небезпечне рішення. У найкращому випадку препарат не допоможе, а в найгіршому – на вас чекають дуже неприємні ускладнення», – пояснила Валентина Гінзбург.

Серед них медики особливо відзначають алергічні реакції, реакції з боку кишково-шлункового тракту (діарея, блювота). Також неконтрольований прийом антибіотиків руйнівно діє на клітини печінки та нирок.

«А ще одна, можливо, основна небезпека самопризначень антибіотиків полягає у формування антибіотикорезистентності (стійкості) до цих препаратів. Бактерії, з якими ви безконтрольно намагаєтесь боротися, «загартовуються», стають стійкими до препарату, і в майбутньому цей медикамент, навіть призначений лікарем, вам вже не допомагає», – пояснила директорка профільного Департаменту.

Вона зауважила, що це одна з найважчих проблем сучасної медицини та фармакології. Адже на фоні антибіотикорезистентності лікування важких запальних процесів будь-якої локалізації стає значно ускладненим. Це приводить до тяжких наслідків – інвалідизації пацієнта і навіть його смерті. У глобальному сенсі можна прогнозувати настання моменту, коли антибіотики просто припинять свою лікувальну дію, адже всі відомі бактерій стануть резистентними (стійкими) до кожного з них.

Валентина Гінзбург зазначила що сьогодні, у Всесвітній день боротьби с пневмонією, згадування про прийом антибіотиків чітко за призначенням лікаря дуже доречне.

«Пневмонії бувають бактеріальні, вірусні. Наразі, коли 2 роки триває пандемія COVID-19, як ніколи важливо пам’ятати: пневмонії, викликані вірусами, не лікуються антибактеріальними препаратами! Антибіотики не впливають на віруси. Їх прийом при ковідній пневмонії не допомагає, а ще більше підриває захисні сили організму, заважаючи йому перемагати вірус. Показами до призначення антибактеріальної терапії при пневмонії є чіткі критерії приєднання вторинної бактеріальної інфекції, а визначити їх наявність може виключно лікар після спеціальних обстежень і за результатами досліджень крові!» – зазначила Валентина Гінзбург.

Директорка Департаменту охорони здоров’я наголосила, що здебільшого при захворюванні на коронавірус антибіотики призначаються, коли пацієнт лікується у стаціонарі.

«У випадку, коли ваш сімейний лікар з першого дня захворювання на COVID призначає антибіотик і робить це без результатів аналізів – раджу проконсультуватися в інших фахівців», – наголосила вона.

Валентина Гінзбург закликала киян ставитися до свого здоров’я серйозно, а до лікування підходити свідомо:

 «Жодних самопризначень і ніякої самодіяльності, коли мова йде про визначення стратегії лікування, зокрема – антибіотиками. Це той випадок, коли лікар краще за вас самих знає, як для вас буде ліпше. Бережіть себе та будьте здорові!».

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]