Версія для людей із вадами зору

У столиці з’явилася вулиця Олекси Тихого

14 листопада 2019 року

У столиці з’явилася вулиця Олекси Тихого

Сьогодні на пленарному засіданні Київської міської ради депутати перейменували вулицю Виборзьку у Солом’янському районі. Тепер вона носитиме ім’я українського дисидента, мовознавця та педагога Олекси Тихого.

Олекса Тихий був членом-засновником Української гельсінської групи. Виступав на захист української мови. Працював учителем біології, а згодом – історії. Коли під радянськими танками опинилася свобода Угорщини, Тихий написав свій протест проти агресії та відправив його в Москву. За такий "наклеп" Олекса Тихий отримав 7 років таборів.

Після працював слюсарем, вантажником, механіком, пожежником. Тихий багато робив у 60-х роках, аби призупинити русифікацію, що мала місце на Донбасі. Після повернення із першого заслання, він почав роботу над так званим “Словником мовних покручів”. Тобто “виловлював” русизми та слова, котрі не відповідають нормам української мови. Він багато робив для того, щоб солов’їна звучала на Донбасі. Саме значення української мови у розбудові української нації він завжди підкреслював у своїх статтях “Думки про Донецький край”.

Літературна і правозахисна діяльність Тихого стала причиною його другого арешту на початку лютого 1977 року. Його позбавили волі на 10 років, суд визнав педагога «виключно небезпечним рецидивістом». Олекса Тихий кілька разів оголошував голодування, тяжко хворів, помер у тюремній лікарні у Пермі.

У 1990 році вироки щодо Тихого скасовано, справу було закрито «за відсутністю складу злочину». 

Громадські слухання щодо перейменування проходили з 15 травня по 15 липня 2018 року. До голосування долучилися 1037 осіб. Більшість із них – 84%  – підтримали ідею. 
Рішення про перейменування 75 депутатів Київради.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту support.web@kyivcity.gov.ua