Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Заступнику голови КМДА Петру Пантелеєву вручили підозру у справі приватного заводу «Радикал», попри те, що місто ініціювало проект безпечної утилізації відходів цього підприємства

31 січня 2022 року, 9:57

Сьогодні вранці, 31 січня, заступнику голови КМДА Петру Пантелеєву вручено підозру у справі приватного підприємства «Радикал», яке раніше було державним підприємством. Правоохоронці прийшли вранці близько 8:00 додому до заступника голови КМДА.

Нагадаємо, на заводі «Радикал», який не є і ніколи не був у муніципальній власності, накопичилися шкідливі відходи у результаті недбальства власників. Попри те, що міська влада забезпечила вивезення понад 300 тонн шкідливих матеріалів, а в листопаді 2021 року за ініціативи міста розпочалась реалізація проекту для безпечної утилізації небезпечних відходів на території, правоохоронні органи сьогодні звинувачують заступника голови КМДА у бездіяльності. Ці та інші факти у справі заводу свідчать про те, що вручення підозри представнику КМДА є лише черговою спробою політичного тиску на міську владу. Адже саме державні органи заблокували спроби міста розробити проект утилізації відходів заводу та профінансувати його.

Так, у 2020 році Антимонопольний комітет України своїм рішенням заборонив Управлінню екології та природних ресурсів КМДА фінансувати заходи на території заводу.

Відкрите акціонерне товариство «Радикал», яке раніше було державним підприємством, розпочало роботу понад 60 років тому. Завод виробляв синтетичні матеріали.

У 1994 році підприємство було приватизоване. У липні 1996 року приватний власник зупинив роботу заводу із грубим порушенням вимог природоохоронного законодавства: необхідні регламентні роботи проведені не були і залишки хімічних речовин не були вивезені. У 1998 році щодо тодішнього керівництва підприємства порушено кримінальну справу за фактом шахрайства. Однак у серпні 2000 року постановою Арбітражного суду м. Києва ВАТ «Радикал» визнано банкрутом та розпочато процедуру ліквідації підприємства.

Як наслідок, підприємство досі не ліквідоване, однак у спадок місту дістались десятки тисяч квадратних метрів території заводу, що уражені хімічними речовинами. Слід зазначити, що власники заводу, посадові особи підприємства, які були відповідальні за демеркуризацію та безпечне виведення об’єкту виробництва з експлуатації, досі не понесли жодної відповідальності.

При цьому зазначимо, що контроль за ліквідацією заводу здійснювався з боку держави, оскільки ліквідатора підприємства призначає саме державний орган. Однак винних правоохоронні органи шукають серед представників міської влади.

На сьогодні обсяг ртутєвмісних відходів, які мають бути вилучені та вивезені з території ВАТ «Радикал», становить близько 200 тис. тонн, з них 10 тис. тонн – сильно насичені ртуттю.

Міська влада зверталась до органів центральної влади для вирішення питання; було проведено низку нарад на рівні уряду та профільного міністерства.

Київська влада передбачила в бюджеті міста Києва кошти на здійснення низки заходів щодо очищення заводу, зокрема на забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення хлорорганічних та неідентифікованих сполук та заходи з демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал».

Однак, як уже зазначалося, Антимонопольний комітет України своїм рішенням заборонив місту фінансувати заходи на території заводу.

Тим не менше, міська влада напрацювала проект захоронення небезпечних відходів у 10-и кілометровій зоні безумовного відчуження навколо Чорнобильської АЕС. У листопаді поточного року Державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводженням з радіоактивними відходами» оголосило тендер на сайті Prozorro (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-11-24-003939-c) щодо розробки проєктної документації стадії реконструкції полігону з переробки відходів «Лелів» із влаштуванням багатофункціонального комплексу з демеркуризації, утилізації, оброблення, знешкодження, видалення та захоронення побутових, промислових та небезпечних відходів у зоні відчуження.

Існуючий в зоні відчуження полігон з переробки відходів «Лелів» можливо реконструювати із перепрофілюванням у багатофункціональний комплекс із демеркуризації, утилізації, оброблення таких відходів, зокрема які накопичились на території заводу «Радикал».

 

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]