Про виставковий проєкт “Волю вільних не зламати” та виставкову діяльність Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України
Ініціатива Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України полягає в тому, щоб через виставкові проєкти, які спрямовані на увіковічення героїчних сторінок нашої історії, посприяти всім формам розвитку культури героїв в Україні. Символічно, що в серці України – на Хрещатику в Києві – відкрито виставку “Волю вільних не зламати”, яка розповідає про реальні Перемоги незламного Українського народу над російським агресором.
Виставка “Волю вільних не зламати” присвячена героїчній обороні українських міст, які отримали Почесну відзнаку “Місто-герой України”.
Відкриття виставки в переддень Міжнародного дня музеїв та Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу акцентує увагу на тому, що героїчні сторінки нашої історії, спротив російському тоталітаризму й агресії повинні залишаться навіки в памʼяті поколінь. Недаремно виставка «Волю вільних не зламати» є логічним та послідовним продовженням цілеспрямованої роботи щодо вшанування звитяг минулого та сучасності.
Так, до другої річниці визволення Київщини від російських окупантів у Музеї історії міста Києва та на виставковому майданчику Українського інституті національної пам’яті на Контрактовій площі Центром досліджень воєнної історії відкрито виставковий проєкт “На захисті міста”. Він присвячений героїчним зусиллям Сил оборони України у битві за Київ, які перекреслили російські плани взяти українську столицю “за три дні” та призвели до вигнання окупантів з Київщини наприкінці березня – на початку квітня 2022 року. І при цьому цей проєкт проводить історичні паралелі з минулим, розповідаючи про оборону Києва у часи Русі, Великого князівства Литовського, Української козацької держави, Української Народної Республіки тощо.
Треба зазначити, що виставку “Волю вільних не зламати” військовослужбовці Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України вже презентували в багатьох регіонах України, у тому числі в містах-героях: Харків, Охтирка, Чернігів, Буча, Ірпінь, Гостомель.
Довідково про виставку “Волю вільних не зламати”
Виставка присвячена містам, які взяли на себе головний удар перших атак ворога і стали нездоланними фортецями для ворога та форпостами незламного духу та сили Української Нації.
Харків, Херсон, Чернігів і Миколаїв, міста Донеччини Волноваха та Маріуполь, Охтирка на Сумщині, передмістя Києва – Гостомель, Буча та Ірпінь – за подвиги, масовий героїзм та стійкість громадян, виявлених у захисті своїх рідних міст, були відзначені відзнаками Президента України “Місто-герой України”. Їхня історія боротьби – це жива історія сучасної України, на захист якої стали найсміливіші та найкращі патріоти країни.
Довідково про організатора та розробника виставки:
На сьогодні Центром досліджень воєнної історії Збройних Сил України реалізовується низка стаціонарних виставкових та інформаційно-комунікативних проєктів (експонування до кінця 2024 року), а саме:
- спільна з Музеєм історії міста Києва виставка “На захисті міста”, приурочена до другої річниці визволення Київщини від російських військ;
- спільна з Національним музеєм Голодомору-геноциду документально-реліквійна стаціонарна виставка “Намір”, яка приурочена до 90-х роковин Голодомору.
Триває підготовка спільного з Музеєм історії міста Києва масштабного виставкового проєкту “На сторожі Святої Софії” (попередньо визначена дата презентації на серпень 2024 року, орієнтовно буде діяти впродовж 2024–2025 років).
Також Центром досліджень воєнної історії ЗСУ започатковано з Національним військовим музеєм Королівства Нідерланди (далі – NMM) спільний міжнародний виставковий проєкт “Україна в серцях Європи”. Цей проєкт підтриманий Міжнародним комітетом ради музеїв та колекцій зброї і військової історії (ICOMAM), члени якого, а саме: Нідерланди, Словаччина, Грузія, Велика Британія, Литва висловили бажання долучитися до нього. Відкриття першого етапу Проєкту планується провести у вересні 2024 року в Нідерландах в експозиційному просторі NMM (м. Сустерберг) за участі Генерального секретаря НАТО та на локаціях Київської міської галереї мистецтв “Лавра”.
Загалом відділом розвитку музейної справи Збройних Сил України Центра досліджень воєнної історії ЗСУ розроблено та постійно експонується 9 музейно-експозиційних (стаціонарних і пересувних) проєктів.
- “Під заступництвом Святої Покрови”
- “Сучасне військо крізь призму минулого”
- “Лютий: грані незламності”
- “Союз Білого Орла та Золотого Тризуба”
- “Волю Вільних не зламати”
- “Намір”
- “Сталеві полотна”
- “Українське воїнство: історія та сучасність”
- “Альянс безпеки” (до 75-річчя з дня створення НАТО)
Загальна тривалість експонування виставкових проєктів тільки у 2023 р. становила понад 500 днів. Загалом виставкові проєкти експонувалися у 13 містах України, загальна відстань подоланих маршрутів склала майже 12 700 км.
У 2024 році з виставковими проєктами військовослужбовці відділу вже подолали 5 500 км та провели заході історико-патріотичного виховання в 5 регіонах України. У лютому організовано та забезпечено експонування й лекційне супроводження виставкових проектів “Сучасне військо крізь призму минулого”, “Волю вільних не зламати” “Лютий: грані незламності” на Житомирщині та Волині (м. Житомир, Луцьк, Ковель тощо).
Протягом 4–9 березня було організовано проведення історико-патріотичних заходів та експонування виставкових проєктів “Волю вільних не зламати”; “Сучасне військо крізь призму минулого”; “Лютий: грані незламності” у м. Чернігів (у військових частинах гарнізону, закладах культури та освіти, зокрема: Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана та інші).
Протягом 18–23 березня на Сумщині було організовано проведення історико-патріотичних заходів та експонування й лекційне супроводження виставкових проектів “Волю вільних не зламати”; “Сучасне військо крізь призму минулого”; “Лютий: грані незламності”, “Українське воїнство. Історія та сучасність” (м. Конотоп, Суми, Тростянець, Охтирка тощо).
Протягом 1–10 травня на Закарпатті також було організовано проведення історико-патріотичних заходів та експонування й лекційне супроводження виставкових проектів “Волю вільних не зламати”; “Сучасне військо крізь призму минулого”; “Лютий: грані незламності”, “Українське воїнство. Історія та сучасність” (м. Ужгород, Мукачево тощо).
У 2024 році організовано експонування й лекційне супроводження стаціонарної експозиції “Українське воїнство: історія та сучасність” у Будинку дитячої творчості Подільського району м. Києва (протягом січня) та Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна (протягом лютого–березня).
Виставка “Волю вільних не зламати” експонувалася на Центральній алеї м. Буча, а також було здійснено експонування й лекційне супроводження виставки “Лютий: грані незламності” у місцевому Будинку культури в рамках меморіальних заходів, присвячених 2-ї річниці широкомасштабного вторгнення рф в Україну.
Також було організовано експонування та лекційне супроводження виставкових проектів “Сучасне військо крізь призму минулого”, “Лютий: Грані незламності”, “Волю вільних не зламати” в Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту; Волинському обласному ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою у рамках учнівських змагань “Всеукраїнські шкільні ліги пліч-опліч”; Ліцеї-інтернаті № 23 “Кадетський Корпус” з посиленою військово-фізичною підготовкою Шевченківського району м. Києва у рамках тематичного тижня “Українське військо на захисті держави”; у Київському палаці дітей та юнацтва в рамках музейного проєкту КПДЮ “Українство надихає”; у Київському професійному коледжі з посиленою військовою та фізичною підготовкою.
Протягом лютого також було організовано експонування та лекційне супроводження виставкового проекту “Лютий: Грані незламності” у Національній історичній бібліотеці України.
Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]