Літературно-меморіальний музей Булгакова
Літературно-меморіальний музей М. Булгакова знаходиться за адресою Андріївський узвіз, 13, переглянути розташування можна на карті.
Сторінка музею – за посиланням.
Телефон для довідок – (044) 425 31 88.
Музей працює щодня крім середи з 10:00 до 17:00. За уточненням режиму роботи чи для отримання більш детальної інформації телефонуйте до музею.
Варто зауважити, що кількість відвідувачів обмежено. Також перед відвідуванням музею треба пересвідчитись, чи не зачинено експозицію через санітарні години та дні та чи не заброньовані групові екскурсії. Для отримання актуальної інформації телефонуйте за номером (044) 425 31 88.
Музей було засновано в 1989 році в будинку № 13 на Андріївському узвозі, збудованому в 1888 році архітектором М. Горденіним. Саме тут з 1906 по 1919 роки жила сім’я професора Києво-Могилянської академії А.І. Булгакова (батька М. Булгакова).
Основою колекції стали 47 меморіальних предметів М. Булгакова, зібрані за довгі роки київським інженером (а згодом – першим завідувачем музею А. Кончаковським), та кількасот книг, журналів, програм, театральних білетів, листів сестри Булгакова, написаних вже після його смерті 1940 р.
Мешкаючи в Києві, Булгаков ще не був письменником, і слава його прийшла лише через чверть століття після його смерті з публікацією «Майстра та Маргарити». За основу концепції музею було взято ідею, «підказану» самим Булгаковим, адже в романі «Біла гвардія» письменник «оселив» його героїв – Турбіних – в цьому домі. Так і «живуть» вони досі. В просторі семи кімнат одночасно існують Булгакови, представлені меморіальними предметами, і Турбіни, вигадані літературні герої, представлені такими ж предметами, але відстороненими білим кольором (автори концепції К. Пітоєва, науковий співробітник музею і художник А. Крижопольський, лауреат Національної премії України).
Одночасно зі створенням і затвердженням концепції йшли роботи з реставрації дому (Укрпроектреставрація, архітектор І. Малакова). Роботи були завершені в травні 1991 року, коли весь світ відзначав 100-річчя М. Булгакова. В Києві музеєм разом із Київським університетом ім. Т.Г. Шевченка та Спілкою театральних діячів України було проведено велике булгаковське свято: Перші київські булгаковські читання, театральний фестиваль, виставки, екскурсії тощо.
На свято з’їхались булгакознавці з усього світу: Європи, Америки, Росії. Музей отримав багато подарунків – книг Булгакова на багатьох мовах. Саме це і започаткувало булгаковську іноземну бібліотеку, якою користується музей на виставках і в науковій роботі. Розширилося коло булгакознавців, в яке ввійшли і музейні науковці. Адже 20 років музей був єдиним музеєм Булгакова в світі.
Оскільки Булгаков у Києві письменником не був, вирішено було розказати в експозиції про місто як джерело виховання, про київські традиції, особливості, відмінності. Що зробило письменника саме таким. Розповідь про велику сім’ю, про київський дух, про виховання індивідуальності – все це стало надзавданням музею.
День народження Булгакова 15 травня та день його Ангела 21 листопада – табельні свята музею. Кожен з них відмічається за особливим сценарієм із залученням людей мистецтва та численних друзів музею.
Відновлення сімейних традицій Булгакових стали основою музейних свят. Так з 1995 р. щорічно проводиться Дитяче новорічне свято, з 2000 року – реконструкція з фотографії пасхального столу. З 2004 року один раз на рік в експозицію виноситься посмертна маска Булгакова та відмічається день його кончини.
З 2004 р. стартував проект «Чаювання на булгаковській веранді», здійснений на грант американського фонду VCAN. Чотири рази музей вигравав грант Фонду «Відродження». З 2006 року по сьогодні проводяться музичні вечори, які проходили і в сім’ї Булгакових. Це – славнозвісні «журфікси» 13 числа кожного місяця. На них вступне слово робить науковець музею, а виконавці – відомі музиканти.
Завдяки серйозній науковій роботі невпинно зростає колекція музею. Від 300 предметів на початку створення музею вона виросла до 4 000, при тому, що віднайдення одного експонату іноді пов’язано з поїздкою за кордон. Так, після 20-річного спілкування, вдалося отримати особисту колекцію сестри письменника Н. Земської (до тисячі предметів).
Сьогодні серед колекції не тільки фото (особливо цінні – київського періоду), а й 17 листів М. Булгакова, його особисті речі, всі фотопортрети Булгакова, щоденники Н. Земської з 1909 по 1917 роки, машинописні варіанти його творів з правками, всі прижиттєві видання, програмки прижиттєвих вистав та велика бібліотека (до 4 000 видань, серед яких видання на 36 мовах).
Музей М. Булгакова віднаходить засоби забезпечувати свої програми, видає книги (одна з них була відзначена на Франкфуртському книжковому ярмарку), запрошує визначних артистів (В. Лук’янець співала в музейній опері «Фауст. Відлуння»). Разом з Фондом сприяння розвитку музею М. Булгакова 2008 року було організовано велику міську акцію із закупки для музею унікального білого роялю.
З 2012 року в музеї проводяться «Булгаковські збіговиська» – зустрічі дітей з українськими дитячими письменниками.
Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]