Музей театрального, музичного та кіномистецтва
Музей театрального, музичного та кіномистецтва України знаходиться на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою вул. Лаврська, 9, корп. 24, 26 (експозиція), переглянути розташування можна на карті.
Сторінка музею – за посиланням.
Телефон для довідок – (044) 280 18 34.
Музей працює щодня крім вівторка з 10:00 до 17:30. За уточненням режиму роботи чи для отримання більш детальної інформації телефонуйте до музею.
Музей був заснований 1923 році при Мистецькому об´єднанні «Березіль» на чолі з Лесем Курбасом. 1926 року на основі колекції, переданої «Березолем» Українській академії наук, організовано Український театральний музей, який очолив видатний театрознавець П. Рулін. У 1934 році заклад було реорганізовано у Державний музей театрального мистецтва УРСР, 1965 року – у Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України. 2001 року назву змінено на Музей театрального, музичного та кіномистецтва України.
Сьогодні це єдиний в Україні музей видовищних мистецтв, унікальна колекція якого налічує понад 250 тис. різноманітних експонатів з історії українського театру, музики та кіно. Найціннішими серед них є Галаганівський (Сокиринський) вертеп з ляльками ХVIII ст.; перші театральні афіші поч. ХІХ ст.; костюми, реквізит, рукописи, фотографії корифеїв українського театру; макети вистав та різноманітний іконографічний матеріал театру «Березіль»; рідкісні українські народні музичні інструменти.
Ранні ескізи всесвітньо відомих В. Меллера та А. Петрицького започаткували колекцію сценографічного авангарду 1910-20-х років, який широко представлений у фондовій колекції ескізів українських театральних художників ХХ століття. Ці роботи знані й гідно представляють культуру України на виставках за кордоном.
Оригінальна експозиція музею «Театральне мистецтво України» висвітлює історію українського театру від джерел до ХХ ст.. Експозиція унікальна художнім дизайном, створеним за принципами сценічного оформлення. Постійні й тимчасові виставки розповідають про життя і творчість видатних митців та непересічні мистецькі явища національної культури.
В музеї діють дві постійні виставки – «Живії струни України», присвячена українським народним музичним інструментам, та «Лесь Курбас. Людина, яка була театром». Також в музеї проходять цікаві творчі вечори, зустрічі, присвячені митцям минулого й сучасного.
Відділами МТМК України є:
Музей-квартира В.С. Косенка
У Києві в 1938 р. за порадою поета Максима Рильського у квартирі № 9 про вул. М. Коцюбинського, 4, де мешкав видатний український композитор, піаніст, педагог, громадський діяч Віктор Степанович Косенко, було відкрито меморіальний кабінет-музей митця. Музеєм опікувалася його дружина Ангеліна Володимирівна Канеп-Косенко. Він працював до війни, перервавши свою роботу тільки на декілька воєнних років (1941–1944 рр.). 1964 року музей офіційно отримав статус народного, а з 2007 р. – державного.
Музей М.К.Заньковецької
Зірка української сцени, перша народна артистка України, Марія Заньковецька належить до блискучої плеяди корифеїв українського театру. Її ім’я стоїть в одному ряду з уславленими європейськими актрисами Сарою Бернар та Елеонорою Дузе. У будинку, який належав її сестрі, актриса доживала віку. Її гостинна квартира була своєрідною театральною вітальнею Києва, куди приходили відомі діячі культури і науки. 1960 року тут відкрився перший в Україні акторський меморіальний музей.
Теперішня експозиція складається з двох частин: історико-біографічної (1854-1917 рр.) і меморіальної квартири (1918-1934 рр.); експонуються також виставки. І сьогодні дім актриси живе активним творчим життям – тут відбуваються вечори, концерти, зустрічі з акторами.
Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]