Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Аномальна ціна на газ унеможливлює подальше функціонування теплопостачальних підприємств в умовах вільного ринку газу – Петро Пантелеєв

05 серпня 2021 року, 14:50

Сьогодні теплопостачальні підприємства країни з об’єктивних причин не здатні працювати в умовах ринку газу. Цілком реальною є перспектива банкрутства більшості підприємств теплокомуненерго країни та припинення розрахунків за газ під час опалювального сезону. Це глобальний виклик, навколо якого мають об’єднатись всі, від кого залежить опалювальний сезон – центральні та місцеві органи влади, НАК «Нафтогаз» та теплопостачальники країни, щоб сформувати антикризові рішення та не допустити невідворотних наслідків. Про це сьогодні під час форуму «Централізоване теплозабезпечення українських міст – чи є шанси на виживання теплокомуненерго» заявив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

За його словами, ринок газу в нинішній конфігурації не працює повноцінно і загрожує низкою критичних наслідків: банкрутством для компаній, що постачають тепло, а для населення – зростанням тарифів на гарячу воду та опалення, які перетнуть межу платоспроможності.

«Внаслідок галузевої реформи відбулося скасування пільгового режиму газопостачання для теплопостачальників – так званого ПСО (покладання спеціальних обов’язків на НАК «Нафтогаз»). Пільгового в контексті того, що діяли прийнятні умови розрахунків за газ, враховуючи особливості роботи теплокомуненерго та їх соціальну функцію. Зараз же існує жорсткий механізм попередньої оплати, на що у ТКЕ коштів немає. До того ж, стрімко почала зростати ціна на газ. Наразі вона взагалі є неадекватною – понад 15 тис. грн/тис. куб. м у липні, що втричі більше, ніж рік тому. Прогнози фахівців свідчать про те, що протягом опалювального сезону ціна газу лише зростатиме», – сказав Петро Пантелеєв.

Він запевнив, що ці два фактори поставили теплопостачальну галузь на межу виживання.

«Важливо усвідомити неготовність теплоенергетики функціонувати в таких умовах ринку і за таких цін на паливо. Про це говорять усі українські міста. Потрібно на національному рівні приймати план «виживання» на цей опалювальний сезон. Інакше вже у листопаді припиниться повна оплата за газ і ми матимемо катастрофічну ситуацію в усіх регіонах», – пояснив він.

Заступник голови КМДА зазначив, що варіант відшкодування втрат тепловиків із місцевих бюджетів теж не є життєздатним.

«Місцеві бюджети мають колосальні фінансові навантаження, пов’язані з боротьбою з COVID-19 та необхідністю модернізації, зокрема, тієї ж теплоенергетичної інфраструктури, що будувалась ще в радянські часи. Жоден місцевий бюджет не здатен компенсувати збитки від діяльності теплопостачальних підприємств у таких обсягах», – сказав Петро Пантелеєв.

На думку фахівця, цілком реальним є фактичне банкрутство теплоенергетики вже в найближчій перспективі та ризик припинення послуг. Тому критично важливим є прийняття єдиного для країни антикризового рішення ще до початку опалювального сезону.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]