Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Тероборона Києва: питання та відповіді

 

Від початку повномасштабної збройної агресії росії проти України всі резервісти долучилися до своїх підрозділів Територіальної оборони Збройних сил України та почали виконувати бойові завдання з відсічі ворога.

Інформація, зазначена в розділі, стосується винятково мирного часу.

 

Що таке війська територіальної оборони України?

На сьогодні основу територіальної оборони України становлять 25 бригад ТрО в кожній з областей та м. Києві.

Завдання територіальної оборони визначені Законом України «Про основи національного спротиву».

Основою комплектування бригади є постійний склад – кадрові військовослужбовці. Решта – резервісти, які уклали контракт з бригадою, та військовозобов’язані, що приписані до бригади у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишніх військових комісаріатах).

У бригаді є посади резервістів всіх категорій: офіцерські, сержантські, солдатські. У територіальній обороні є місце для кожного, хто бажає бути готовим захистити себе, свою домівку, родину, місто і країну.

Завдяки укомплектуванню бригад територіальної оборони резервістами та їх завчасній підготовці терміни готовності можливо скоротити до 24 годин. Саме так є в Ізраїлі, Фінляндії, Естонії, Литві, Польщі тощо.

Хто може стати резервістом територіальної оборони (ТрО)? Чи потрібен досвід військової служби?

Резервістом ТрО може стати будь-який громадянин України віком від 18 до 57 років незалежно від статі, навіть без досвіду служби у війську та перебування на обліку у військовому комісаріаті (територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки). Окрім цього, вимоги до здоров’я кандидатів у резервісти територіальної оборони менші, аніж у бойових бригадах.

Чи можу я проходити службу в територіальній обороні, якщо маю ті чи інші захворювання?

Вимоги до стану здоров’я резервістів більш поблажливі, ніж для кандидатів у контрактники бойових бригад. Ви маєте можливість проходити службу в ТрО, якщо військово-лікарська комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки встановить вашу придатність до військової служби в резерві.

Чи можуть підписати контракт зі 112 Київською бригадою тероборони громадяни, що не прописані в Києві?

Резервістом ТрО можуть стати як мешканці столиці, так і громадяни, які працюють або тимчасово проживають у місті Києві. Достатньо надати відповідну довідку щодо роботи або проживання.

Як укласти контракт резервіста ТрО?

Наразі Тероборона Києва укомплектована. Про додатковий добір буде оголошено окремо! Слідкуйте за інформацією. Наразі важливо дотримуватися комендантської години, а після закінчення - здати кров.

Які документи необхідно надати для підписання контракту:

  • висновок військово-лікарської комісії
  • заява про бажання добровільно вступити на службу у територіальному резерві
  • копії усіх сторінок паспорта громадянина України
  • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера
  • копії свідоцтв про укладення шлюбу та народження дітей (за наявності)
  • характеристика з місця роботи\навчання
  • копії документів про освіту
  • кольорова фотокартка розміром 9х12.

На який термін укладається контракт?

З офіцерами та сержантами контракт укладається на 5 років, із солдатами – на 3 роки.

Хто укладає контракт з резервістом?

Контракт із резервістами всіх категорій укладає командир військової частини.

Чи можна розірвати контракт?

Підстави припинення контракту вказані у пунктах 27 та 28 Указу Президента № 502/2014 від 06.06.2014 р. «Про Положення про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України» (із змінами). Серед них є і формулювання «за згодою сторін», тож резервіст за необхідності (виїзд в іншу місцевість, за кордон; зміна сімейних обставин тощо) може розірвати контракт.

Чи зараховується служба в територіальній обороні як строкова військова служба?

Так, проходження служби за двома контрактами (кожен контракт рядового – 3 роки) в підрозділах територіальної оборони заміняє строкову військову службу. Але якщо ці контракти будуть розірвані передчасно, строкова військова служба не зараховується.

Куди слід прибути резервісту тероборони у випадку мобілізації?

У разі оголошення мобілізації резервіст зобов’язаний прибути у свою військову частину, до свого підрозділу за викликом командира.

Що передбачає контракт у резерві у мирний час?

Контрактники-резервісти раз на 2-3 роки мають проходити 10-денні навчальні збори. Добровільна підготовка у вихідні дні (у середньому 3-4 дні на місяць) – загалом це близько 40 діб на рік переважно у вихідні дні та в добровільному порядку. Резервіста не можна залучати до нарядів, робіт тощо – тільки до підготовки та виконання завдань служби. Крім того, у контракті є розділ 6 – «Інші умови Контракту», у якому можна прописати усі додаткові угоди між резервістом та командиром.

Що передбачає контракт у резерві?

Контракт у резерві передбачає виконання завдань за призначенням, зокрема:

  • оборона столиці та захист громади Києва у разі збройної агресії проти неї
  • участь у захисті населення та довкілля у разі надзвичайних ситуацій
  • участь у підготовці громадян України до національного спротиву
  • охорона та оборона стратегічних об’єктів, об’єктів інфраструктури та комунікацій столиці, органів державної та місцевої влади
  • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами та незаконними збройними формуваннями
  • участь у забезпеченні громадської безпеки і порядку в місті.

Докладніше ви можете дізнатися про завдання територіальної оборони із Закону України «Про основи національного спротиву».

Чи може резервіст сам обрати підрозділ, у якому він бажає проходити службу?

Так, громадянин оформляється на службу в резерві за місцем прописки, обліку у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (військовому комісаріаті). Але потім укладає контракт вже з обраним батальйоном, навіть в іншому районі міста.

Чи можуть сформувати окремий взвод, роту члени громадської організації тощо?

Так, така практика була під час мобілізації 2014-2015 рр. Якщо в організації є і офіцери, і сержанти, і солдати, вони можуть укомплектувати посади всього підрозділу, що відповідає їх чисельності.

Чи може резервіст оперативного резерву 1-ої черги укласти контракт з бригадою територіальної оборони?

Так, може, це його право як громадянина. Крім того, керівними документами Генерального штабу Збройних Сил України дозволено комплектувати резервістами оперативного резерву 1-ої черги до 10% бригади, а це понад 300 осіб. Якщо ж у разі початку активних бойових дій резервіст бригади територіальної оборони, яка залишиться в тилу, виявить бажання перевестися у обрану ним бойову частину, то це тільки заохочується.

Які соціальні гарантії та пільги передбачені для резервістів?

У мирний час на період проходження зборів офіційно працевлаштовані резервісти звільняються від виконання обов’язків зі збереженням робочого місця та середнього заробітку за період зборів – відповідні фінансові виплати проводяться як під час зборів, так і в кінці року. У разі захворювання чи травми в період зборів резервіст має змогу отримати амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу в медичних закладах ЗСУ. Після призову за мобілізацією резервіст отримує всі переваги військовослужбовця.

Яке фінансове забезпечення резервістів?

Заняття у вихідні дні проводяться у добровільному порядку. У той же час, проєктом фінансової програми КМДА «Захисник Києва» на 2022-2024 роки передбачено безкоштовне перевезення резервістів до місць занять, забезпечення формою для занять та інші мотиваційні заходи.

Фінансові виплати під час зборів.

Резервістам, які призвані на зборові заходи, сплачують добові, грошову виплату (залежно від військового звання), одноразове грошове заохочення (для тих, хто виконав програму підготовки та не припустився правопорушень) і середній заробіток тим, хто працює на підприємствах, в установах чи організаціях. Безробітним резервістам теж передбачені виплати на час зборів — у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Розмір грошової виплати резервістам за час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві поступово збільшується.

Чого навчають у територіальній обороні?

Із резервістами територіальної оборони проводяться заняття з тактичної, вогневої, інженерної, військово-медичної підготовки, підготовки зі зв’язку, топографії та інше.

Чи може резервіст зробити кар’єру в резерві?

Так, резервіст може отримувати чергові сержантські, офіцерські звання, здобувати військову освіту.

Хто може брати участь у проведенні занять, контролювати якість їх проведення?

У кожному батальйоні, бригаді територіальної оборони створюється рада резервістів як колективно-дорадчий орган, що обирається самими резервістами та має право контролювати якість підготовки, надавати допомогу командирам у проведенні занять. Крім того, резервісти, котрі мають відповідну освіту чи досвід бойових дій, можуть залучатися до занять як інструктори.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]