Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Київрада звернулась до Ради національної безпеки і оборони України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо посилення державного контролю у сфері обігу наркотичних лікарських засобів

02 грудня 2021 року, 15:53

Київська міська рада звернулась до Ради національної безпеки і оборони України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо розробки та прийняття необхідних законодавчих змін для посилення державного контролю у сфері обігу наркотичних лікарських засобів. Таке звернення прийняли сьогодні, 2 грудня, на пленарному засіданні Київської міської ради. Звернення підтримали 68 депутатів.

За словами депутата Київради Дмитра Білоцерковця, у Києві різко збільшилась кількість людей, які вживають лікарські засоби, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини.

«Мешканці систематично скаржаться на великі скупчення наркозалежних людей, які за спеціальними рецептами ф-3 купують нарковмісні ліки, зокрема, метадон. Після купівлі зазначених ліків, деякі з них вживають їх безпосередньо на місці або перепродують поштучно таблетки третім особам неподалік аптеки. Також пропонують безплатно спробувати малолітнім та неповнолітнім дітям, таким чином заохочуючи їх вживати наркотики. Є підстави вважати, що деякі недобросовісні лікарі виписують рецепти ф-3 на отримання нарковмісних ліків за грошову винагороду у формі оплати за прийом лікаря, без встановлення відповідного діагнозу пацієнтів», – розповів Дмитро Білоцерковець.

Як зазначила депутатка Київської міської ради, ініціаторка проєкту Олеся Зубрицька, ситуація з незаконним обігом наркотичних речовин виникла внаслідок прогалин у законодавстві, які з одної сторони спростили ліцензійні умови на провадження господарської діяльності з медичної практики, а з іншої – не забезпечили належний контроль держави за дотриманням приватними закладами охорони здоров᾽я та приватно практикуючими лікарями вимог клінічних протоколів та медичних стандартів.

«У зв’язку з відсутністю механізму, який дає реальну можливість лікарю переконатись, що пацієнт не отримує аналогічне лікування в іншому закладі охорони здоров’я, одна і та ж особа має можливість «лікуватись» одночасно у кількох лікарів – наркологів та психіатрів, паралельно отримувати у них рецепти ф-3 на отримання метадону. У результаті такої діяльності завдається значна шкода здоров’ю хворих, а також виникає надлишок наркотичних та психотропних речовин, які вони незаконно продають. Це призводить до поширення наркоманії в Києві та в Україні загалом, а також підвищення рівня незаконного обігу наркотичних засобів, яке несе пряму загрозу здоров’ю територіальної громади», – наголосила Олеся Зубрицька.

Депутатка додала, що Київська міська рада у своєму зверненні вимагає терміново вжити заходи щодо посилення державного контролю у сфері обігу наркотичних лікарських засобів, зокрема:

– затвердити Стратегію державної політики щодо обігу наркотиків до 2030 року та відповідний план її реалізації;

– затвердити обсяг квот на 2022 рік щодо наркотичних засобів та психотропних речовин з урахуванням потреб держави;

– забезпечити впровадження з 1 квітня 2022 року електронного рецепта лікаря для придбання в аптечних закладах нарковмісних лікарських засобів;

– напрацювання та запровадження Міністерством охорони здоров᾽я України ефективного механізму, який дасть можливість лікарям реалізувати обов’язок щодо необхідності перед включенням особи до лікування із використанням метадону;

– переконатись, що пацієнт не отримує зазначене лікування в іншому закладі охорони здоров’я, проведення перевірки закладів охорони здоров’я та фізичних осіб-підприємців, які мають відповідні ліцензії на провадження у місті Києві господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю наркологія або обігу наркотичних засобів на предмет дотримання ними ліцензійних умов, галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та правил виписування рецептів на підконтрольні лікарські засоби;

– підготовки змін до законодавства щодо врегулювання питання наявності в усіх аптечних закладах базового асортименту підконтрольних лікарських засобів – це забезпечить доступність населення до лікарських засобів у широкій мережі роздрібних медичних закладів, а також зніме навантаження з 2% аптечних закладів, які отримали в Україні відповідну ліцензію тощо.

Довідково.

Із 2018 до 2020 року в Києві відбулось різке збільшення (у чотири рази або на 315%) обсягу замовлених приватними закладами охорони здоров’я та приватно практикуючими лікарями-наркологами і психіатрами рецептурних бланків ф-3, у тому числі й шляхом призначення лікарського засобу метадону наркозалежним особам. Так, кількість відпущених рецептурних бланків ф-3 у Києві зросла від 184 425 шт. у 2018 році до 550 398 шт. – у 2020 році. За 9 місяців 2021 року кількість відпущених спеціальних рецептурних бланків ф-3 становить вже 458 925 шт.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]